تفاوت های فرش اصل با تقلبی چیست

امروزه خرید فرش اصل یکی از موارد مهمی است که خریداران بسیار به آن توجه می نمایند . به دلیل افزایش تولید کنندگان فرش ماشینی در اقصی نقاط کشور برخی از افراد سود جو به فکر سوء استفاده از خریداران فرش ماشینی شده اند به طوری که این افراد فرش تقلبی را به جای فرش اصل به خریداران عرضه می کنند . اما خریدارن امروزه بسیار به این نکته توجه دارند و در پی تشخیص فرش اصل از فرش تقلبی هستند و به همین دلیل ما قصد داریم تا در این مقاله شما را با تفاوت فرش اصل با فرش تقلبی آشنا نماییم تا در هنگام خرید به راحتی بتوانید از اصل بودن فرش ماشینی اطمینان حاصل نمایید .
تفاوت های فرش اصل با تقلبی چیست ؟
در وهله اول برای خرید باید به این نکته توجه کنیم که خرید فرش از شهر ایران به ویژه کاشان که به عنوان مهد فرش شناخته شده است بهترین انتخاب برای خرید فرش نسبت به فرش های خارجی خواهد بود و این موضوع خود در اصالت یک فرش و اصیل بودن آن بسیار بارز بوده و مهم می باشد . خرید فرش از شهر فرش کاشان که سالیان زیادی به قالی بافی مشغول بوده اند خود نشان از تولید محصول با کیفیت دارد و این در تشخیص فرش اصل از فرش تقلبی یک نکته مهم محسوب می شود . پس می توان کیفیت یک فرش را عاملی در تشخیص اصل بودن فرش دانست . برای بررسی این موضوع باید به برچسب پشت فرش که همان شناسنامه فرش نامیده می شود رجوع کرده و اطلاعات آن را مورد بررسی قرار دهیم . البته تنها نباید به اطلاعات شناسنامه فرش اتکا کرد و باید برای بررسی صحت موضوع خود نیز دست به کار شوید . برای این کار با توجه به مشخصات درج شده در برچسب پشت فرش ماشینی می توانید شروع به بررسی نمایید بدین گونه که در ابتدا در مشخصات شناسنامه فرش از تعداد شانه و تراکم فرش بحث می کنند . برای صحت از این موضوع ابتدا باید بدانیم که شانه به تعداد گره های موجود در عرض فرش در یک متر مربع و تراکم به تعداد گره های موجود در طول فرش در یک متر مربع از فرش گفته می شود . پس اگر شما به طور مثال فرش ۷۰۰ شانه با تراکم ۲۵۵۰ خریداری می کنید بدین منظور است که در یک متر مربع از عرض این فرش تعداد ۷۰۰ گره و در یک متر مربع از طول فرش تعداد ۲۵۵۰ گره وجود داشته باشد اما شمردن و بررسی این مطلب مستلزم صرف زمانی بالاست به همین دلیل برای صحت این موضوع می توانید شمارش این کار را در واحد کوچکتر یعنی در ده سانتی متر مربع انجام داده و با یک محاسبه ساده به صحت این موضوع پی ببرید .
دومین موضوع که در شناسنامه فرش درج شده و بر اساس آن می توان تشخیص داد که آیا این فرش اصل است یا نه بلکه یک فرش تقلبی است نوع الیاف به کار رفته در بافت فرش ماشینی می باشد . امروزه بهترین و مرغوب ترین الیاف برای بافت فرش های ماشینی الیاف آکریلیک می باشد که به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود سبب شده به عنوان بهترین نوع الیاف شناخته شود . همین ویژگی های این الیاف در تشخیص اصل بودن فرش می تواند بهترین راهنما برای شما باشد . این الیاف دارای خصوصیاتی چون مقاومت در برابر حرارت و گرما ، انعطاف پذیری بالا ، عدم پرز دهی و ضد آلرژی بودن است که برای بررسی فرش اصل از فرش تقلبی از آن استفاده می نماییم . اگر فرش بافته شده ار الیاف آکریلیک باشد با دست گذاشتن بر روی این فرش باید نرمی و لطافت احساس شود و با دست کشیدن بر روی فرش حالت آن به حالت اولیه باز گردد به سبب ویژگی انعطاف پذیری یا برگشت پذیری این نوع الیاف و این موضوع خود مطلبی است برای تشخیص فرش اصل از فرش تقلبی چون در فرش تقلبی استفاده از الیاف های دیگر این نرمی و لطافت را ندارد و برگشت پذیری آن بسیار ضعیف می باشد .
موضوع دیگری را که می توان در تشخیص فرش ماشینی اصل از فرش ماشینی تقلبی استفاده نمود سایز فرش و ارتفاع نخ خاب آن است که در شناسنامه پشت فرش درج شده است برای بررسی صحت این موضوع در تشخیص فرش اصل می توان با یک متر یا خط کش به راحتی این اندازه گیری را انجام داد تا از درستی آن مطلع شویم .
مورد مهم مورد بررسی دیگر لوگوی برند فرش که در پشت شناسنامه فرش درج شده می باشد که اول با بررسی و پرس و جو می توان از وجود چنین برندی اطمینان حاصل نمود و پس از آن از مطرح بودن و کیفیت محصولات تولیدی در این شرکت اطمینان حاصل کرد و بر اساس این موضوع از صحت لوگوی برند فرش و اصل بودن محصول تولیدی مطمئن شد .
خرید فرش اصل
برای خرید فرش ماشینی اصل همان طور که در بالا بیان شده است بهترین انتخاب یکی از برند های مطرح در شهر فرش کاشان می باشد . یکی از تولید کننده و عرضه کننده های معتبر در کاشان شرکت فرش اصل بوده که با تولید انواع فرش های ماشینی در طرح و رنگ متفاوت توانسته در میان خریداران فرش ماشینی به جایگاه ویژه ای دست یابد . این فروشگاه با تولید محصولات خود در بالا ترین درجه کیفی و نازلترین قیمت توانسته فرش ماشینی اصل کاشان را به عموم خریداران عرضه نماید . این فروشگاه با ایجاد امکان خرید به صورت حضوری و خرید به صورت اینترنتی شرایط برای خرید فرش اصل را برای تمامی خریداران در سراسر کشور مهیا نموده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *