راهنمای خرید فرش ماشینی درجه یک

فرش ماشینی از ملزومات هر خانه به شمار می رود . داشتن فرش ماشینی به عنوان کف پوش در فرهنگ ایرانیان جای گرفته است و خانه بدون فرش قابل سکنی نخواهد بود . فرش ماشینی بودجه زیادی از خانواده را به خود اختصاص می دهد و خریداران همواره به دنبال خرید فرش درجه یک  از بهترین برند هستند . محصولی که در عین داشتن زیبایی و ظرافت ، با کیفیت بالایی تولید شده باشد و در قیمت مطلوبی به فروش برسد . در واقع خریداران به دنبال خرید بهترین فرش هستند . اما تعداد برند و فروشگاه ها کار را کمی دشوار نموده و شناخت فرش ماشینی درجه یک از فرش تقلبی ، خریداران را نیازمند آگاهی کرده است . رعایت برخی نکات ساده اما کاربردی می تواند به خریدارن قبل از خرید کمک کند . بهتر است قبل از اقدام به خرید و رفتن به فروشگاه در مورد فرش ماشینی درجه یک اطلاعاتی کسب نمایید تا فرش های تقلبی را بشناسید .
ویژگی های فرش ماشینی درجه یک
فرش ماشینی درجه یک
 برخی از ویژگی های خاص و منحصر بفردی نسبت به فرش های تقلبی دارد . این ویژگی ها هم به ظاهر و هم به ویژگی های کیفی فرش مربوط می شود . ویژگی های کیفیت یک تخته فرش ماشینی درجه یک شامل مواردی مانند :
۱) داشتن کیفیت بالای نخ بافت : در حال حاضر بهترین نخ مورد در بازار الیافی به نام اکریلیک هیت ست شده است . این الیاف طبیعی بوده و از گیاهی به همین نام گرفته شده است . اکریلیک به صورت وارداتی در اختیار تولید کنندگان فرش ماشینی قرار می گیرد . الیافی بسیار مقاوم ، بدون بو و بدون حساسیت .
۲) هرگز طرح های تکراری و از مد افتاده دیده نمی شود . تولید کنندگان فرش های درجه یک با ارائه به روز ترین طرح هایی که دارای فرهنگ و اصالت هستند به فرش رنگ و رو داده و این چنین ممتاز بودن را در ظاهر فرش به نمایش می گذارند .
۳) مورد دیگر داشتن ضمانت نامه و گارانتی استاندارد است . ارائه گارانتی نشان دهنده اعتماد تولید کننده به محصول خود است و با دادن ضمانت و گارانتی این اعتماد را به خریدار منتقل می کند .
۴) مورد دیگر ، توجه به شانه و تراکم است . شانه و تراکم تعداد گره هایی است که در هر متر طول و عرص فرش زده می شود . گره ها بسان بنیه و پیکره فرش هستند . جهت اطمینان از اصالت فرش لازم است تعداد گره ها را شمرد و با آن چه در پشت فرش درج شده است مقایسه نمود . شناسایی شانه و تراکم کار دشواری نیست . کافی است به تعداد برآمدگی های پشت فرش در هر ده سانتی متر دقت نمود . برای مثال باید تعداد گره های موجود در هر ده سانتی متر عرض یک تخته فرش ۱۲۰۰ شانه ، ۱۲۰ عدد باشد . برای راحتی بیشتر می توان گره های هر یک سانتی متر را مورد بررسی قرار داد . در هر یک سانتی متر تعداد ۱۲ گره زده شده است .
خصوصیات های فرش ماشینی درجه یک کاشان
از آنجا که فرش کاشان از بهترین فرش های حال حاضر است و تقاضای برای فرش ماشینی درجه یک کاشان بالا ست . تولید کنندگان شهرستان کاشان ، سعی در تولید فرش های باکیفیت دارند ولی با این حال افراد سودجویی هستند که فرش های تقلبی را با عنوان فرش کاشان به فروش می رسانند . به خریداران توصیه می شود که قبل از خرید فرش ماشینی کاشان ، به نکات زیر دقت کنند :
۱) اولین نکته مورد توجه این است که محصول دارای مشخصات کاملی باشد لازم است به همراه محصول ، برچسب ، شناسنامه یا دفترچه ای ارائه شود که شامل اطلاعات کاملی در مورد فرش ماشینی باشد . این اطلاعات شامل نام کارخانه و برند تولیدی ، نوع نخ و الیافی که در بافت بکار برده شده است ، وزن دقیق محصول ، نکاتی که باید در مورد نگه داری بکار گرفته شود ، نکات ویژه شست و شو ، تمیز کردن و … . این نکات مورد مهمی ست که تنها در فرش های درجه یک به چشم می خورد .
۲) نکته ی دیگر الیافی است که در بافت فرش مورد استفاده قرار گرفته است . فرش های ماشینی کاشان از الیاف اکرلیک صد در صد خالص تولید می شوند . الیاف آکرولیک جنسی نرم و لطیف داشته که در زیر دست به راحتی سر می خورد . الیاف اکریلیک به هیچ وجه ایجاد چسبندگی نخواهد داشت . این الیاف نسبت به الیاف دیگر موجود در بازار مقاوم تر ، با کیفیت تر ، نرم تر و درخشنده تر است . ممکن است فرش ها در الیاف دیگری هم به چشم بخورد اما فرش درجه یک کاشان جنس اکریلیک دارد .
۳) داشتن طرح و نگاره مد روز ، عدم تکراری بودن نقوش و … هم از ویژگی های ظاهری فرش اصل و درجه یک کاشان است . توجه به چنین نکاتی می تواند ما را در شناخت فرش ماشینی درجه یک از فرش تقلبی یاری رساند .
رعایت نکات عنوان شده به خرید خوب و رضایت بخش کمک می کند اما باید خاطر نشان ساخت که شناخت فرش ماشینی درجه یک از فرش تقلبی نیازمند مطالعه و تحقیق است . اعتماد به هر برند و فروشگاهی نمی تواند درست باشد از این رو لازم است از برند های معروف و قابل اعتماد خرید کرد . به علت تعدد فروشندگان و عدم آگاهی آن ها در زمینه تخصصی فرش و قالی بهتر است از فروشگاه های آنلاین مربوط به تولید کنندگان خریداری شود در این روش خرید می توان از متخصصین و کارشناسان مشورت گرفت و با آگاهی و اعتماد بیشتری محصول را انتخاب کرد . شرکت فرش اصل ، با رعایت نکات بالا سعی کرده است بهترین فرش درجه یک کاشان را به مشتریان ارائه دهد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *