راهنمای خرید فرش دستباف اصل ایرانی

کشور ایران در زمینه تولید انواع فرش های دستباف سرآمد بوده است و کارشناسان فرش ، از قالی دستباف ایرانی به عنوان بهترین کف پوش یاد می کنند . خرید فرش دستباف علاوه بر زیبایی بی نظیر ، یک نوع سرمایه نیز تلقی می شود . با وجود قیمت بالای قالی های دستباف ، این فرش ، همچنان محبوب همگان است . دلیل این همه محبوبیت چیست ؟ امروزه خرید فرش های دستباف اصل یک چالش شده است و دغلکارانی در بازار فرش وجود دارند که فرش های تقلبی را به جای قالی های دستباف نفیس به فروش می رسانند و از این طریق ، سودهای کلانی به دست می آورند . ما در این مقاله ، مطالبی مفید در مورد فرش های دستباف بیان می کنیم تا خریداران این فرش های نفیس ، با چالش روبرو نشوند .
دلیل برترین فرش های دستباف نسبت به فرش های  ماشینی چیست ؟
ویژگی فرش های دستباف و برتری آن نسبت به فرش ماشینی
۱ . الیاف طبیعی مانند پشم و ابریشم در بافت نخ خاب قالی های دستباف به کار می رود . برخی از الیاف مصنوعی که برای بافت فرش های ماشینی استفاده می شود ، حساسیت زاست و مواد شیمیایی دارند و از نظر دوام و مقاومت هم قابل مقایسه با الیاف طبیعی نیستند . قالی های دستباف ایرانی ، با الیاف طبیعی از جمله ، پشم ، کرک و در برخی مواقع ابریشم بافته می شوند . الیاف پشم نسبت به بقیه الیاف ضخیم تر است و بافت درشت تری دارد . الیاف ابریشمی ، قالی را ظریف تر و ریز بافت تر می کند .
۲ . قالی های دستباف پشمی ، در فصل زمستان گرم و در تابستان خنک هستند و علاوه بر زیبایی ، کف پوش بسیار خوبی برای تابستان و زمستان هستند .
۳ . این قالی های اصیل ایرانی ، در برابر شست و شو ، نور آفتاب مقاوم هستند و بر خلاف محصولات ماشینی ، با پاخور شدن زیاد از بین نمی روند و ارزش آن ها بیشتر می  شود .
۴ . اختلاف در ابعاد قالی های دستباف اصیل ، عیب به شمار نمی رود بر خلاف فرش های ماشینی که اختلاف در ابعاد ، یک عیب محسوب می شود .
۵ . فرش های ماشینی با چند سال پاخور شدن از بین می روند و ماهیت خود را از دست می دهند ولی قالی های دستباف ایرانی ، با گذشت زمان و پاخور شدن ، ارزش خود را به عنوان کالای نفیس از دست نمی دهند .
طرح فرش های دستباف
طرح  قالی های دستباف از جمله ، لچک ترنج ، افشان ، گلدانی ، شکارگاه و … این طرح های بسیار زیبا ، چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند . طرح هایی که نمایانگر هنر اصیل ایرانی می باشد . طرح های زنده و باشکوه که اصالت و زیبایی دارد . امروزه طراحان فرش های ماشینی  ، در طراحی فرش های دستبافتگونه از این طرح های قالی های دستباف ، کمک می گیرند . طرح ترنج مرکزی همراه با لچک بیشترین طرفدار را دارد . بیشتر هنرمندان ایرانی به بافت طرح های ترنج دار پرداختند . این طرح ها از دوره اشکانیان است .
راهنمای خرید فرش دستباف اصل
• با دستمال مرطوب ، به قالی بکشید . اگر رنگ قالی به دستمال نفوذ پیدا کرد و دستمال رنگی شد ، مشخص می شود که رنگرزی الیاف پشم بخوبی صورت نگرفته است .
• از اعتبار فروشندگان فرش های  دستباف مطمئن شوید .
• گره های یک قالی دستباف اصل ایرانی ، باید یکنواخت باشد .
• برای تشخیص قالی های دستباف ابریشمی ، با  دست روی قالی بکشید اگر دستتان بر اثر اصطکاک ، گرم شد ، آن قالی از ابریشم طبیعی بافته شده است ولی اگر دستتان سرد باقی ماند ، نشان دهنده این است که با الیاف ابریشم مصنوعی بافته شده است .
• قسمتی از ریشه قالی را بردارید و بسوزانید . اگر خاکستر آن ، بوی کاغذ سوخته می داد و پودر شد بدانید که این قالی با ابریشم مصنوعی بافته شده است ولی اگر بوی کز دادن می داد و خاکستر آن سیاه و پوسته پوسته بود ، برای ما روشن می شود که قالی با ابریشم طبیعی بافته شده است .
• قبل از خرید قالی دستباف ، به تقارن رنگ توجه کنید . رنگ قالی ، باید در جهت خواب کمی تیره تر به نظر برسد و این یکی از ویژگی های فرش های دستباف است .
برای فراگیری اطلاعات کامل از قالی های دستباف ، کلیک کنید .
خرید اینترنتی فرش های دستباف
با وجود تولید فرش های دستبافتگونه ، جایگاه فرش های دستباف به عنوان برترین فرش های ایرانی همچنان باقی مانده است و قالی ها جزء نفیس ترین فرش های ایرانی به حساب می آیند . فرش های دستباف کاشان ، به دلیل استفاده از بهترین الیاف طبیعی پشم و کرک و ابریشم طبیعی و به کار بردن طرح های زیبا و مجذوب اصیل ایرانی ، مورد علاقه همه جهانیان شده است . به گونه ای که هر ساله میلیون ها توریست داخلی و خارجی برای دیدن انواع این فرش های نفیس به ایران سفر می کنند . به دلیل تقاضای بسیار قالی دستباف کاشان ، شرکت فرش اصل که یکی از بزرگترین عرضه کننده انواع فرش های دستباف و فرش های ماشینی می باشد ، فروش اینترنتی فرش های دستباف را نیز انجام می دهد . این شرکت ، مشاوره رایگان قبل از خرید و امکان خرید حضوری را برای همه خریداران فراهم کرده است . انواع تابلو فرش های دستباف در این فروشگاه موجود است .
تمیز کردن فرش های دستباف
قالی های دستباف بر خلاف فرش های ماشینی باید بر طبق اصول خاص ، شست وشو و تمیز شوند . برخی از قالیشویی ها در هنگام شست و شوی این قالی ها ، به تار و پود آن آسیب می رسانند . استفاده از لکه بر نانوی فرش شرکت اصل ، به دارندگان قالی های دستباف برای تمیز کردن آن ها ، توصیه می شود . این لکه برهای نانو ، فرش های دستباف شما را بدون هیچ آسیبی به الیاف آن ، تمیز می کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *