فرش گبه ماشینی

شاید اصطلاح گبه برایتان آشنا باشد ، در این  مقاله می خواهیم  به معرفی فرش گبه بپردازیم . در ابتدا انسان ها از پوست حیوانات برای زیرانداز خود استفاده می کردند اما با گذشت زمان و با ریسیدن پشم حیوانات اهلی گلیم ها را جایگزین کردند  . گبه که به آن قالیچه خرسک نیز گفته می شود در ابتدا به دست عشایر لر و قشقایی در اندازه های کوچک بافته می شدند . گبه از نرمی خاصی برخوردار است که دلیل آن وجود پرزهای بلند و استفاده از پود بیشتر در بافت آن می باشد .
طرح های اولیه گبه در ابتدا ساده بودند و یا بافندگان  از طبیعت و محیط خود برای خلق نقش ها الهام می گرفتند  و نقوشی را که مورد دلخواهشان بود را بصورت ذهني مي بافتند . گاهی اوقات آرزوهایشان را روی گبه طراحی می کردند مثل طراحی نقش یک انسان به عنوان داشتن خانواده یا تصویر چادر برای کسانی در آرزوی داشتن سرپناهی بودند . این گبه های دستباف از اصالت زیادی برخوردار هستند و تصاویری که روی آنها نقش بسته شده  است آنها را متمایز می کند .
برخی از این نقش ها دارای اهمیت زیادتری هستند از جمله نقش شیر که از مهم ترین نقوشی است که عشایر می بافند و دربین نواحی مختلف مشترک است . طرح خشتی یا قابی شکل که از پر کاربرد ترین نقش ها می باشند و بافندگان فارس و بختیاری این طرح بیشتر مورد پسندشان است . حوض گبه طرحی دیگر است که در میان آن ، نقش ترنجی را به نمایش می گذارد که گلی در میان آن می باشد و غنچه ها از اطراف این گل گسترانیده شده اند . طرح درخت از ابتدا در میان انسان ها از اهمیت زیادی برخوردار بوده است که یکی از طرح های مهم در گبه می باشد ، درخت سرو نماد شادی و نشاط می باشد و همچنین درخت بید مجنون نشانه غم می باشد .
در اینجا می توان به طرح های مهم دیگری از جمله : گل گبه ، ایلاتی ، راه راه ، خانه در هم و کف ساده اشاره کرد .

تفاوت بافت فرش گبه سنتی و فرش گبه ماشینی
در زمان های گذشته برای طراحی اشکال روی گبه و استفاده از رنگ ها در نقوش ، از رنگ های طبیعی استفاده می شدند یعنی از پشم گوسفندان بدون اینکه بخواهند تغییری در رنگ شان ایجاد کنند استفاده می کردند ( پشم خود رنگ ) که این رنگ ها سفید ، سیاه و خاکستری را در بر می گرفتند . استفاده رنگ ها در کار به خود بافنده بستگی داشت که اگر آن روز ، روز خوبی برای بافنده بود رنگ سفید در کارش نمود بیشتری داشت یا بلعکس اگر روز ناخوشایندی بود از رنگ سیاه بیشتر استفاده می شد .
با گذشت زمان رنگ های گیاهی و طبیعی جایگزین شدند که با استقبال زیادی روبرو شدند و بعد از آن با پیشرفت تکنولوژی رنگ های شیمیای مورد استفاده قرار گرفتند که تنوع رنگ در بافت فرش گبه را بالا می برد . همچنین بافتن گبه به وسیله ماشین ریسندگی بجای پشم ریسی دستی روی کار آمد . وجود ماشین های ریسندگی باعث شد این کار علاوه بر سرعت بیشتر با کیفیت بیشتری انجام گیرد و طرح های گوناگون و جدیدی به جای طرح های قدیمی و ذهنی روی کار آیند ، اگر چه طرح های جدید آن اصالت گذشته را ندارد اما دارای زیبایی خاصی هستند و گبه های ماشینی در طرح و رنگ های گوناگون و زیبا بافته می شوند . فرش های گبه ماشینی جز فرش های فانتزی به شمار می آید که می تواند گزینه مناسبی برای افرادی باشد که به دنبال طرح های خاص و فانتزی هستند .
فرش های گبه ماشینی را می توان طبق سفارش مشتری در متراژهای متفاوت تولید کرد  ازجمله ابعاد ۶ متری ، ۹ متری و ۱۲ متری . رنگ بندی گبه ماشینی متفاوت است و بستگی به طرح انتخابی دارد . این فرش ها با کیفیت بالا و قیمت مناسب عرضه می شود .

خرید فرش گبه ماشینی کاشان
طرح های به کار رفته در فرش های ماشینی کاشان نیز الهام گرفته از طبیعت محل زندگی عشایر در کشورمان می باشد که با بکارگیری از این طرح ها اصالت فرش گبه حفظ می شود و ما را بیشتر با زندگی عشایر آشنا می کند .
گبه ماشینی شباهت زیادی به گلیم فرش ها دارند که با توجه به سلیقه مشتریان دارای طرح های گوناگونی می باشند . بافت گبه ماشینی با الیاف مرغوب بی سی اف از کیفیت مطلوبی بر خوردار است . گبه نسبت به فرش آكروليك از قیمت پایین تری برخوردار هستند در نتیجه مشتریانی که به دنبال خرید فرشی با کیفیت بالا وهمچنین طرح فانتزی و قیمت مناسب هستند می توانند  گبه را انتخاب کنند . بعنوان مثال گبه طرح خشتی در بازار ، بین خریداران طرفداران زیادی دارد که با الیاف مرغوب نیز بافته شده اند .
شرکت فرش اصل ، عرضه کننده فرش گبه کاشان می باشد . این محصول با طرح و نقشه های سنتی می تواند فضای خانه را کاملا نوستالژی کند . این  شرکت ، با کمک طراحان زبر دست ، فرش گبه با طرح مدرن نیز تولید کرده است . خرید اینترنتی فرش گبه در کنار خرید حضوری میسر می باشد . تمامی محصولات ، دارای ضمانت نامه اصل می باشند .

One thought on “فرش گبه ماشینی

  • ژانویه 20, 2023 در t 2:22 ب.ظ
    Permalink

    سلام من دوقطعه گبه فرش میخواهم که نمونه آن در اوایل تصاویرتون هست

    پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *