بهترین فرش ماشینی

شهر کاشان که زادگاه و صاحب بهترین فرش ماشینی و معروف‌ترین برندها ست . همان‌طور که پیداست این نوع قالیها بر خلاف فرش دستبافت با استفاده از دستگاه‌ها و ماشین‌آلات تولید می‌شود . عنوان فرش کاشان نمادی از قدرت و بهترین است اما در صورت عدم رعایت برخی موارد، نام قالی کاشان به معنای بهترین نخواهد بود. بسیار مهم است که قبل از خرید فرش با انواع آن آشنا بشویم تا بتوانیم انتخابی صحیح داشته باشیم . فرش ماشینی به چهار دسته پشمی، آکریلیک، پلی‌استر و پلی‌پروپیلن تقسیم می‌شود .

ویژگی‌هایی ازجمله تراکم بالا و ریزبافت بودن، استانداردها و دوخت عالی، داشتن شناسنامه از کارخانه و طرح با اصالت و غیره نشانه‌هایی از فرش خوب است . فرشهای ماشینی ازنظر کیفیت، دوام و بافت دارای درجه‌بندی‌های یک، دو و سه هستند . درجه‌ بندی فرشها در حین پرداخت مشخص می‌شود اگر قالی دارای عیب باشد قالی درجه دو اگر ایرادات زیاد باشد درجه سه خواهد بود . در قسمت پردازش نخ‌های خاب برش زده و یکدست می‌شوند، فرش درجه یک فرشی ست که بعدازاین مرحله راه‌راه و زبر نباشد .

مشخص است که بهترین فرش باید درجه یک باشد، ساده‌ترین راه برای تشخیص خوب بودن قالی لمس آن و حس کردن صافی و عدم زبری و فرورفتگی در سطح آن است . در ادامه این متن به بهترین و پرفروش ترین فرش ماشینی می پردازیم تا شما بتوانید ان را مطالعه کنید و برای خریدهای خود حتما این مولفه ها را در نظر بگیرید .

۱- بهترین تراکم برای فرش ماشینی

در ابتدا توضیحی مختصر در مورد شانه و تراکم ارائه داده و بعد در مورد ویژگی‌های تراکم فرش خوب صحبت خواهیم کرد . به تعداد گره‌های موجود در هر متر عرض قالی شانه و به تعداد گره‌های موجود در هر متر طول قالی تراکم گفته می‌شود. هر چه تراکم آن بیشتر باشد ریزبافت‌تر و پر شباهت تر به قالی دست‌بافت به نظر خواهد رسید . از طرفی هر چه قالی متراکم‌تر باشد سنگین‌تر بوده و به علت کاربرد مواد اولیه و صرف زمان بیشتر گران‌تر خواهند بود .

با توجه به توضیحات ارائه‌شده بهترین فرش ماشینی ، فرشی نیست که بسیار متراکم باشد بلکه باید تراکم، وزن و درعین‌حال قیمت مناسبی داشته باشد . فرش ۷۰۰ شانه را می‌توان به‌عنوان بهترین نوع قالی ازنظر تراکم عرضی در بین فرشهای ماشینی نام برد چراکه علاوه نسبت به فرش ۵۰۰ شانه بافت زیباتر و نسبت به فرش ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه وزن کمتر و قیمت مناسب‌تری دارد . فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه گران‌ترین قالی ماشینی در بازار است .

۲- بهترین نخ برای فرش ماشینی

به‌طورکلی قالی از سه نوع نخ بانام‌های تار، پود و خاب بافته می‌شود. از نخ خاب جهت بافت گره و رنگ و لعاب فرش استفاده می‌شود. نخ خاب به دور نخ پود گره‌خورده و تعیین‌کننده‌ترین نوع نخ است . انواع نخ خاب را می‌توان در غالب: ۱) نخ آکریلیک ۵/۱۰ دولا صد درصد آکریلیک، ۲) مخلوطی از نخ آکریلیک و پلی‌پروپیلن (که ترکیبی از الیاف آکریلیک و پلی‌پروپیلن است). ۳) صد درصد پلی‌پروپیلن (یا بی سی اف) ۴) پلی است یا ابریشم مصنوعی . به عبارتی نخ‌های غیرترکیبی که یک دسته بوده شامل نخ‌های پنبه، پشم، آکریلیک، پلی‌پروپیلن، ویسکوزه و غیره می‌باشد .

نخ‌های ترکیبی مخلوطی از دو یا چند الیاف است و تولید ساختار و ویژگی‌هایی متفاوت از نخ‌های غیرترکیبی دارد. دارای استحکام و تنوع رنگی بیشتری نسبت به حالت غیرترکیبی هستند . معمولاً از نخ خاب مصنوعی در فرش‌ ماشینی آکریلیک استفاده می‌شود، درفروش پلی‌پروپیلن و نخ تار و نخ خاب از جنس بی سی اف و در فرشهای پشمی و آکریلیک از نخ صد درصد پنبه استفاده می‌شود . زیبایی و دوام فرش به نخ خاب و نوع بافت آن بستگی دارد.

۳- بهترین طرح برای فرش ماشینی

مهم‌ترین قسمتی که در ظاهر قالی به چشم می‌خورد و در انتخاب دکوراسیون باید به آن توجه شود طرح و رنگ فرش است. با پیشرفت تکنولوژی و جهانی‌شدن شاهد رشد بیشتر فرشها با طرح‌های مدرن و غیر سنتی هستیم اما بااین‌حال بازهم طرح‌های سنتی جایگاه خود را حفظ کرده و طرفداران خود را دارند . هنوز هم کماکان در بهترین فرش‌ ماشینی طرح‌های افشان با عدم قرینگی و طرح‌های پراکنده ، طرح گل فرنگ که در مجموعه فرشهای کلاسیک و زیبا با محوریت گلدان‌های فرنگی و گل‌های طبیعی جایی دارند ، طرح خشتی در قالب‌بندی‌های منظم و شبکه شبکه که هر خشت طرح و رنگ مخصوص به خود را دارد ، هنرنمایی می‌کنند .

۴- پرفروش‌ترین فرش ماشینی

در حال حاضر پرطرفدارترین فرش ماشینی ، فرشی ست که با نخ خاب آکریلیک بافته‌شده است. آکریلیک الیافی شبیه به پشم دارد که نرمی و لطافت خاصی به قالی می‌بخشد . فرش آکریلیک با کیفیت و ماندگاری بالا نسبت به سایرین قیمت بالاتری هم دارد . در اثر رطوبت، پاخوردگی ، آفتاب و نور مقاومت خود را از دست نمی‌دهد و الیاف بافته‌شده در آن آب رفتگی ندارند . فرش ماشینی آکریلیک آلودگی را جذب نمی‌کند و در صورت نفوذ گردوغبار با یک جاروکشی ساده قالی تمیز خواهد شد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *