تفاوت فرش دستبافت با فرش ماشینی

فرش ، بافته ای است که به عنوان زیر انداز از قدیم مورد استفاده قرار می گرفته است و در اندازه های مختلف و با مواد اولیه گوناگون تولید می شود که می توان به دو دسته کلی فرش ماشینی و فرش دستبافت تقسیم بندی نمود .
امروزه خرید فرش دستبافت کمتر از گذشته شده است و مهمترین دلیل آن ،تفاوت در قیمت آن ها می باشد و یک دلیل دیگر این است که در گذشته بیشتر زن های خانواده ها ، برای امرار  معاش و یا مزین کردن خانه خودشان ،  اقدام به بافت قالی می کردند . در این مقاله به تفاوت فرش ماشینی با فرش دستبافت می پردازیم .

تفاوت در فرش ماشینی و فرش دستبافت

فرش دستبافت ، یک اثر هنری نفیسی  است که با دستان ارزشمند هنرمندان کشورمان بافته می شود .  هر قالی بیانگر تلاش و سخت کوشی بافنده آن است که برای تک تک گره های قالی ،  عرق جبین ریخته است .  به عبارتی دیگر فرش دستبافت ، روی دار قرار می گیرد و هنرمند طرح و نقشه آن را با گره هایی که می زند ، خلق می کند  .  الیاف بافته شده در قالی دستبافت ، پشم و کرک و ابریشم می باشد که کاملا طبیعی و ارگانیک می باشد البته می توان الیاف فرش دستبافت را ، هم با رنگرزی شیمیایی و هم با رنگرزی گیاهی تهیه نمود و عایق بسیار خوبی در برابر گرما و سرما می باشد . همچنین برای افرادی که از بیماری حساسیت رنج می برند ، مناسب می باشد و به تامین سلامت جسمانی افراد خانواده کمک خواهد کرد . از نظر دوام و کیفیت بسیار بالاتر از فرش های ماشینی هستند ولی تفاوت بسیاری بین قیمت این دو محصول وجود دارد و یکی از مهمترین گرایش مردم به فرش ماشینی بالا بودن قیمت فرش دستبافت می باشد . فرش ماشینی همانطور که از نامش پیداست ، با ماشین آلات بافته می شود و دستان هنرمندان هیچ دخالتی در بافت آن ندارد و الیافی که با آن فرش ماشینی را می بافند ، کاملا غیر طبیعی و مصنوعی  هستند و به ندرت در بافت محصولاتش از الیاف طبیعی استفاده می شود . الیاف بافته شده در فرش های ماشینی ، آکرولیک ، پلی استر و نخ پی سی اف هستند . مواد اولیه نخ آکرولیک ، AN می باشد و مواد اولیه پلی استر گرانول است که الیاف آکرولیک هیت ست شده نسبت به پلی استر از مقاومت بیشتر ی برخوردار است و پرزدهی آن خیلی کمتر می باشد. در طرح و نقشه فرش دستبافت ، ممکن است اشتباه بافتی وجود داشته باشد ولی در فرش های ماشینی طرح و نقشه قالی به ماشین داده می شود و شکل و اندازه طرح در تمام فرش یکسان است و حالت تقارن در آن وجود دارد و تغییر در ابعاد آن غیر استاندارد محسوب می شود . یکی دیگر از ویژگی منحصر به فرد فرش دستبافت این است که بر اثر پاخور شدن ، کیفیت خود را از دست نمی دهد و می توانید این را در نظر داشته باشید که خرید فرش دستبافت ، یک سرمایه می تواند برای شما به حساب بیاید چون از ارزش آن به هیچ عنوان کم نمی شود .

علت خرید بسیار فرش ماشینی

با این توصیفات گفته شده ، نتیجه می گیریم که فرش دستبافت بسیار دارای کیفیت بیشتر از فرش ماشینی می باشد ولی با این حال امروزه تقاضای فرش ماشینی بیشتر است . گذشته از تفاوت قیمت که در بالا به آن اشاره شده ، تنوع طرح ها در فرش ماشینی  و به روز شدن نقشه ها ، یکی از مهمترین دلیل خرید فرش ماشینی می باشد . امروزه سبک دکوراسیون  به سمت مدرن پیش می رود و بسیاری از افراد هستند که به دنبال طرح ها و نقشه های جدید می باشند و یا اینکه فرش های فانتزی را برای منزل شان می پسندند . به این افراد توصیه می شود که فرش ۱۲۰۰ شانه ماشینی کاشان که نام دیگر آن فرش دستبافت گونه می باشد ، تهیه کنند . این محصول بی نظیر  برای مکان های لوکس و فاخر بسیار مناسب می باشد و با بهترین الیاف آکرولیک هیت ست شده بافته شده است . شرکت فرش اصل ، عرضه کننده انواع فرش های ماشینی کاشان و فرش دستبافت کاشان می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *