برتری تابلو فرش دستباف

اگر زیبایی دکوراسیون برایتان مهم باشد ، تا به حال به خرید تابلو فرش زیبا و نصب آن در دیواری از خانه فکر کرده اید . داشتن یک تابلو فرش در خانه بیش از هر چیز فضا را زیبا و دلنشین می کند . لوازم مختلفی جهت تزئین و لوکس جلوه دادن وجود دارد اما برتری تابلو فرش ها خصوصا تابلو فرش های دستبافت نسبت به سایر وسایل غیر قابل انکار است . یکی از بهترین مکان ها برای دیدن انواع طرح ها و رنگ های تابلو فرش ، فروشگاه های اینترنتی است اگر از این فروشگاه ها یا هر مکانی جهت دیدن تابلو فرش گذر کرده باشید ، انواع مختلفی از تابلو فرش های ماشینی و دستباف را دیده اید که توجه شما را به زیبایی خود جلب نموده اند .
تابلو فرش های دستباف نماد غنی از دستان هنرمند ایرانیان است . نمادی که در سطح جهان شناخته شده است و برتری های تابلو فرش دستباف به تمام جهانیان شناسانده شده است . هنر فاخر بافت تابلو فرش نه تنها برای خانه های فاخر و اعیانی بلکه برای خانه های عامه هم متحول کننده است ؛ چراکه تنوع و تعدد به گونه ای است که تمام سبک های دکوراسیون  تمام سلایق را پوشش داده و خریداران با هر توان مالی در صورت انتخاب صحیح می توانند در لذت داشتن یک تخته تابلو فرش زیبا را تجربه نمایند .
برتری تابلو فرش دستباف نسبت به تابلو فرش ماشینی
تابلو فرش ها مانند فرش ها به دو طریق ماشینی و دستباف قابل تهیه هستند . از آنجایی که تابلو فرش ها بافته می شوند تا خانه را زیباتر کنند و دگرگونی در دکوراسیون ایجاد نمایند ، زیبایی و داشتن طرح و نقشه خیره کننده حرف اول را در این بافته ها می زند . می دانیم بافته های دستباف به علت ظرافت بافت و ریز بافی نسبت به فرش ها و تابلو فرش های ماشینی جلوه گری بیشتری داشته و زیبایی وصف ناپذیری با خود به همراه دارند . از این رو مهم ترین برتری تابلو فرش های دستباف را می توان در ظرافت بافت آن ها پیدا کرد .
تابلو فرش همان قالی ها هستند که در ابعاد کوچک تر بافته شده و دارای طرح و نگاره هایی با عمق زیاد و روایات متعدد هستند . طرح هر تابلو فرش به اندازه یک کتاب می تواند تاریخچه ، روایت ، هنر و در کلام حرف برای گفتن داشته باشد . تابلو فرش ها اگر طرح گیرایی نداشته باشند به فروش نخواهند رسید و ارزش چندانی هم نخواهند داشت . مهم ترین برتری های تابلو فرش دستباف داشتن همین نگاره هایی است به قدمت تاریخ فرهنگ آریایی .
اولین تابلو فرش ها مانند فرش ها به صورت دستباف وارد بازار شده و به دلایل متعددی از جمله زمان بر بودن و هنر بافته شدن با دست ، قیمت بالایی داشتند . البته هنوز هم تابلو فرش های دستبافت ، گران قیمت هستند . شهر سردرود عنوان دار پایتخت تابلو فرش های دستباف است چرا که اولین تابلو فرش ها هنر دستان هنرمندانی است که در شهر سردرود ساکن بوده و بافت این محصولات را به یک صنعت در شهر مبدل داشتند .  بافندگان شهر سردرود تا مدتی بصورت انحصاری ، تابلو فرش های دستباف را تولید کردند اما پس از گذر مدتی این هنر به سایر شهرها نشات پیدا کرده و بافندگان زیادی به بافت تابلو فرش هایی زیبا و دلبرانه اقدام نمودند . این بافته ها آنقدر زیبا هستند که ساعت های متمادی می توان به آن ها چشم دوخت . گران قیمت بودن تابلو فرش ها که بخاطر معلول برتر بودن آن است ، دلیلی شد تا تولید کنندگان فرش ماشینی به دنبال یافتن روشی جهت تولید تابلو فرش ها در قیمت ارزان تر باشند . مدتی نگذشت که تابلو فرش های ماشینی وارد بازار شده و مورد استقبال قرار گرفتند . هرچند هنر موجود در محصول و سایر ویژگی هایی که برتری تابلو فرش های دستباف را در پی دارد هرگز زیر سوال نرفته است اما تقاضای تابلو فرش های ماشینی بیش از انتظار بود .
شهرستان کاشان در کنار فرش های ناب ، بهترین تابلو فرش ها را تولید کرده  و خرید ناب ترین ، با کیفیت ترین و زیباترین تابلو فرش های دستباف و ماشینی از برند های کاشانی ممکن خواهد شد . بله درست است ، تابلو فرش های دستباف با برند کارخانه جات تولید تابلو فرش ماشینی امکان پذیر است . بافته های دستباف پس از بافته شدن باید از وارد مرحله پرداخت و برجسته كاري شود تا تابلويي زيبا خلق گردد . در این مرحله تابلو از جهات مختلفی بررسی می شود تا از بی عیب بودن آن اطمینان حاصل شود . سپس طی فرآیندی پرز های بافته گرفته شده و درخشان و براق خواهد شد . تابلو فرش دستباف در کارگاه مورد بررسی و پردازش قرار گرفته و سپس با برند توليد كننده وارد بازار می شود .
می توان برتری را از جهت مقایسه با سایر وسایل تزئینی خانه و یا مقایسه با تابلو فرش های ماشینی بررسی نمود .
در مقایسه با سایر وسایل داشتن طرح و نگاره به تنهایی می تواند دلیل محکمی بر برتری تابلو فرش دستباف نسبت به سایر وسایل باشد . داشتن طرح و نقشه به فرش روح داده و گرما بخش خانه خواهد بود . فضایی را در نظر بگیرید که تابلو فرش دستباف نصب شده بر دیوار ، طرح یک طبیعت ، کوچ عشایر ، گل و گیاه و از این دست باشد بی شک برتری این فضا در مقایسه با مکانی عاری از چنین طرحی قابل تجسم است .
اما همانطور که گفته شد می توان برتری های تابلو فرش دستباف را در مقایسه با تابلو فرش ماشینی یادآور شد :
۱- اولین برتری زیبایی بی نظیری است که تابلو فرش های دستباف دارند ، هرچند بافت های ماشینی با تراکم و شانه بالا هم بسیار ریز باف و ظریف هستند اما بیشترین شانه و تراکم هم نام شبه دستباف گرفته و هرگز کاملا شبیه تابلو فرش ها و فرش های دستباف نخواهند شد .  طرح و نقشه در خرید تابلو فرش به حدی اهمیت دارد و طرحی خاص در شهری خاص یا مکان جغرافیایی مشخص فروش بیشتری دارد . برای مثال طرح وان یکاد ، ایه الکرسی ، آیات قران و … در شهرهایی مانند یزد ، مشهد و کاشان که شهرهای مذهبی کشور محسوب می شوند پر فروش بوده و فرش های دستباف با طرح طبیعت ، رودخانه و طرح هایی که ارام بخش باشند در کلان شهرهایی مانند تهران ، اصفهان و شیراز فروش بیشتری نسبت به سایر طرح ها دارد ، پس دور از انتظار نیست که یکی از برتری های تابلو فرش دستباف در بین خریداران ظرافت بافت و زیبایی طرح و نقشه باشد .
۲- تابلو فرش های دستباف الیافی بهتر از تابلو فرش های ماشینی دارند . به واژه بهتر توجه نمایید استفاده از این واژه نشان گر آن است که در برتری و کیفیت بالای الیاف اکرولیک هیت ست شده که در بافت تابلو فرش های ماشینی درجه یک بکار می رود شکی نیست اما در مقایسه بین دو محصول ، الیاف بهتری برای بافت تابلو فرش های دستباف بکار گرفته می شود . بافته های ماشینی بیش از بافته های دستباف دارای پلاستیک هستند . پس دومین برتری ، تابلو فرش دستباف نسبت به بافته های ماشینی را می توان به الیاف و مواد اولیه نسبت داد .
۳- قیمت بالای تابلو فرش های دستباف برتری محسوب نمی شود اما خرید تابلو فرش دستبافت ، یک سرمایه تلقی می شود و گذر زمان و استفاده از  آن ، از ارزش آن نمی کاهد . این لذت زمانی چندین و چند برابر خواهد شد که ما بدانیم تابلو فرش نصب شده در دیوار خانه هنر دست است . صنایع دستی به همین علت ارزش بالایی دارند و ویژگی دستباف بودن و تولید شدن توسط دست موردی است که صنایع دستی را تا این اندازه فاخر نموده است . عشق و علاقه ای که هنگام بافت در گره های تابلو فرش به فرش پیوند می خورد بی شک در فضای خانه متبلور شده و به اعضا خانواده سرایت می کند .
۴- در ابتدایی ترین فرش های دستبافت طرح هایی که توسط بافندگان در فرش ایجاد می شده است ، بر اساس تصورات ذهنی آن ها بوده است . اما در حال حاضر بافته ها دارای نقشه هستند ، نقشه ها توسط تیم متخصص طراحی شده و بابت هر نگاره دلیلی وجود دارد . حال آنکه بافندگان تابلو فرش های دستباف در انتخاب طرح ، سلیقه شخصی را دخیل نموده و سعی در انتخاب بهترین طرح دارند . عموما طرح های تابلو فرش های دستباف ، اصیل و ناب هستند .
گروه تولید فرش اصل از تولید کنندگان نامی و مطرح است که با سابقه ای درخشان نسبت به تولید فرش ها و تابلو فرش های ماشینی و دستبافت اقدام نموده است . اگر قصد خرید تابلو فرش دستباف با بهترین کیفیت ، زیباترین طرح ها و نازل ترین قیمت را دارید خرید از فروشگاه اینترنتی فرش اصل را از دست ندهید . شرکت فرش اصل ، زیباترین و معروف ترین طرح ها را به صورت دستباف به ایرانیان ارائه می دهد . تابلو فرش شام آخر ، یکی از معروف ترین طرح ها است که به صورت دستباف در اختیار هموطنان ایرانی قرار گرفته است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *