معرفی طرح های پر فروش تابلو فرش

تابلو فرش به فرشهایی گفته می‌شود که جنبه تزیینی دارند و در ابعاد مختلف جهت زینت بخشی به منازل و محله‌ای اداری در انواع دستبافت و ماشینی بافته می‌شود . تابلو فرش چون مانند تابلو قاب شده و بر دیوار نصب می‌شود نام تابلو گرفته است . خاستگاه این نوع دستبافت ها شهر سردرود در استان آذربایجان شرقی است . سردرود به همین علت عنوان پایتخت تابلو فرش را گرفته است .

با گذشت حدود ۸۰ سال از تولید اولین تابلو فرش تحولات زیادی در این زمینه شکل گرفته و حتی نوع الیاف و طرح‌های به کار رفته نیز تغییرات زیادی داشته است . از جمله مهم‌ترین تحولات استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری برای کشیدن نقشه به جای کاغذ و قلم بوده است . نوع دیجیتالی که در ادامه توضیح داده خواهد شد پیشرفته و جدیدترین و نوع دستبافت قدیمی‌ترین ، پرهزینه‌ترین ، زمان‌برترین و در عین حال با ارزش‌ترین محصول در طیف گسترده تابلو فرش است . هنر بافت تابلو فرش در سالهای اخیر رونق فراوان گرفته و به عنوان یک صنعت ناب مورد آموزش همگان قرار گرفته است که با استقبال هم مواجه شده است .

در این میان افراد غیر متخصص با یادگیری اندکی از این هنر زیبایی دست به بافت و تولید زده که نتیجه آن تولید محصولات نامرغوب و دارای اشکال است ، متأسفانه ورود و عرضه این کالاها در فروشگاه‌ها از کیفیت بازار کم می‌کند و در نتیجه با کاهش قیمت و ارزش تابلو فرشها در بازار مواجه خواهیم بود . ما در این مقاله در مورد طرح های پرفروش تابلوفرش ماشینی و ویژگی های آنها اطلاعات مختصر و جامعی را بیان کرده ایم تا شما عزیزان مطالعه نمایید .

۱- تابلو فرشهای پرفروش ماشینی

در هر دوره یا بازه‌ای از زمان طرح یا رنگی به اصطلاح مد می‌شود و فروش آن نسخه از طرح بالا می‌رود این در مورد تمام محصولات وجود دارد خصوصاً فرش و قالی که محصولی کاملاً سلیقه ای است و دارای تنوع بسیاری در رنگ و طرح دارد . با گسترش شهرنشینی و آپارتمانی شدن منازل سلیقه و ترجیح خانواده‌ها به سمت تصاویری از طبیعت و گل و گیاه حرکت کرده چراکه از این طریق می‌توانند خانه را گرم و شاد نشان داده و پس از خستگی ترافیک و شلوغی شهر به چشم آمدن همچنین مناظری تأثیر بسزایی در آرامش روح و روان دارد علاوه بر این سبک ایرانی مدرن دکوراسیون که در تمام خانه‌ها رواج دارد با تصاویری از شاخ و برگ درختان هارمونی مناسب‌تری دارد . از دیگر طرح‌های پرفروش آیات قرآن و احادیث است این هنر برگرفته از آداب و رسوم و مذهب ما ایرانیان است ، با قرار دادن آیات نفیس کلام خدا خانه خود را زینت بخشیده و آرامش معنوی برقرار می‌کنیم . در ادامه تعدادی از طرح‌های پرفروش را نام برده و توضیحات مختصری از آن ارائه می‌دهیم .

۱-۱- طرح شانزلیزه پاریس

طرحی زیبا از قدم زدن دو خانم در خیابان‌های شانزلیزه که در ۱۵۵ رنگ و ۸ رنگ ابریشم بافته شده و واقعاً دارای تنوع رنگی بسیار بالایی است . تولید کننده با شانه و تراکم مناسب تابلو فرشی ریز بافت و دستبافتگونه خلق کرده است در مورد شانه و تراکم باید گفت در هر ۱۰۴ سانتی متر عرض تعداد ۷۰۰ گره و در هر ۷۴ سانتی متر طول ۴۹۶ گره بکار رفته است .

۱-۲- طرح خفته در باغ

طرح خفته در باغ که با نام مهتاب هم شهرت دارد تعداد رج یا لای در این تابلو فرش ۳۳۳ است . تعداد گره ۷۰۰ ، ارتفاعی حدود ۴۷ سانتی متر و به طول ۹۸ سانتی متر دارد . با رج شمار ۵۰ و تعداد ۹۵ رنگ بکار رفته در زمره طرح‌های پرفروش قرار دارد .

۱-۳- باغ ونیز

این تابلو فرش مربوط به تصویر باغی است که در آن دو زوج مشغول گپ زدن هستند سايز ؛ ۶۵ * ۸۳ سانتی متر ، تعداد گره در عرض یا شانه ۶۰۰ و تعداد رج در طول یا تراکم ۴۵۰ است . تعداد رنگ‌های استفاده شده ۱۰۵ عدد است . در تولید این محصول بی نهایت زیبا از چله ابریشم درجه یک و قسمت‌های برجسته استفاده شده است . از آنجایی که رنگ‌های بکار رفته بسیار زیاد و گرم هستند بهتر است قاب انتخابی از رنگ‌های سرد مانند سیاه ، طوسی ، سفید یا غیره انتخاب شود زیرا دورگیری تصاویر شلوغ با رنگ‌های کرم چشم بیننده را خسته می‌کند .

۱-۴- زیر پایی سالاری

فرش زیر پایی سالاری ، بافته‌ای ۶ متری ست با طرح و نقشه سالاری که مانند بسیاری از تابلوفرشها بافت تبریز است . از ویژگی‌های آن می‌توان اشاره کرد به ؛ تعداد گره در عرض تعداد ۷۲۰ گره در هر سانتی متر عرض و تعداد ۱۰۸۰ گره در هر متر طول ، رج شمار ۴۷ گره در هر ۷ سانتی متر و دارای ۴۸ رنگ مختلف است .

۱-۵- منظره باغ گیلاس

طرح تابلو فرش منظره باغ گیلاس شامل نخ مرینوس که از تولیدات تبریز است  و نقشه کامپیوتری است . چله آن از جنس پنبه و ابریشم است . در هر ۸۹ سانتی متر عرض تعداد ۶۰۰ گره و در هر ۴۹ سانتی متر طول تعداد ۳۳۰ گره زده ‌شده است . با رج شمار ۴۷ گره در هر ۷ سانتی متر ، تعداد ۵۲ رنگ مختلف در آن بافته شده است و زیبایی بی‌نظیر تابلو به علت ۶ رنگ مختلف ابریشم بکار رفته است .

۱-۶- منظره بهاری

با نگاهی به شناسنامه تابلو فرش با طرح بهاری می‌توان اطلاعات زیر را کسب کرد ؛ تعداد ۴۰۰ گره در هر ۶۰ سانتی متر عرض و تعداد ۲۸۰ گره در هر ۴۲ سانتی متر طول فرش ، رج شمار ۴۷ گره در هر ۷ سانتی متر ، ۶۵ رنگ از جنس نخ خاب مصرفی به همراه ۱۰ رنگ از جنس ابریشم ناب .

– آیات کلام الله مجید

به علت درخواست و سفارشات زیاد آیات قرآن در انواع طرح‌ها و کیفیت‌ها در بازار موجود است .  ادعای بی‌جا نیست اگر بگوییم نود درصد منازل کشور تابلو فرشی از آیات نفیس بر دیوار چشم‌نوازی می‌کند .  در بافت چنین تابلوهایی عموماً مقداری ابریشم بافته شده است تا زیبایی طرح را افزایش دهد ، دورگیری آیات با استفاده از پرندگان و گل‌هایی ست که برگرفته از هنر اسلامی و تذهیب است .

– تابلو فرش سفارشی

در معرفی پرفروش‌ترین تابلو فرشها پرداختیم اما گاها ممکن است با وجود تنوع طرح هیچ طرحی به دل ننشیند و مورد پسند‌ ما نباشد یا حتی طرحی مانند چهره بخواهیم و در بازار موجود نباشد ، جای نگرانی نیست چراکه می‌توان آن را سفارش داده تا در قالب تابلو فرش سفارشی آماده شود . عموماً چون در مورد هدایا وسواس به خرج می‌دهیم تابلو فرشهای هدیه از نوع سفارشی خواهند بود . جهت سفارش لازم است تا عکس و طرح را انتخاب کرده که پس فایلی دیجیتال با حجم کم از آن تهیه می‌شود ، نوع فایل تهیه شده اهمیتی ندارد می‌توان از نرم افزارهای مختلف کمک گرفت . فایل مورد نظر را به کارخانه مربوط برده و درخواست سفارش را ثبت می‌کنیم در آنجا عکس به نقشه تبدیل شده و در کمترین زمان ممکن تابلو فرش آماده خواهد شد .

– تابلو فرش نقش برجسته

حال که به توضیح تابلو فرش سفارشی پرداختیم بد نیست تا با تابلو فرشهای برجسته هم آشنا شویم . مانند فرش‌های گل برجسته تابلو فرش‌ها هم قابلیت تولید با برجستگی را دارند . مرحله ای در تهیه و تولید وجود دارد که پردازش نام گرفته است . پردازش قسمت آخر تولید در چینی‌جاهای نساجی ست که در آن طی آن عملیاتی پستی و بلندی در سطح فرش ایجاد می‌شود . تمام تابلو فرش‌ها حتی نوع برجسته هنگام خروج از دستگاه صاف و یک دست هستند اما جهت برجسته سازی با ورود به مرحله پردازش و قرار گرفتن در حرارت بسیار بالا الیاف مخصوصی که در آن بکار رفته شروع به ذوب شدن کرده و فرو رفتگی ایجاد می‌شود . این عملیات در نهایت زیبایی فرش را چند برابر کرده و گل‌های برجسته را شکل می‌دهد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *