انواع فرش دستباف کاشان

در این مطلب میخواهیم به صورت کامل و مفصل درباره انواع فرش دستباف کاشان مطالبی را خدمت شما ارائه کنیم، از انواع فرش بر اساس مواد اولیه، تا تعداد رج و طرح و رنگ که قطعا برای شما مفید واقع خواهد شد. همانطور که می دانید قدمت فرش دستباف در ایران به چندین هزار سال می رسد. فرش پازیریک که در روسیه کشف شد، نشانگر قدمت بالای فرش دستباف ایرانی می باشد. انواع فرش دستباف کاشان نیز جزء فرش های دستباف ایرانی محبوب به شمار می روند که در دوران صفویه به اوج شکوه خود رسیده بود.

شرکت فرش اصل تولید کننده فرش های دستباف درجه یک کاشان با قیمت بسیار مناسب است . هموطنان عزیز می توانند برای دیدن انواع فرش های دستباف درجه یک کاشان با شماره تلفن های زیر تماس بگیرند :
۰۳۱-۵۵۵۸۳۶۳۵ و ۰۹۱۳۰۳۵۵۴۴۳

به غیر از مردم ایران که از قالی کاشان استقبال می کنند، مردم سراسر دنیا نیز عاشق انواع فرش دستباف کاشان هستند. فرش های دستباف کاشان به خاطر طرح، رنگ، تعداد رج و کیفیت قابل قبولشان الان مورد احترام هستند و یکی از گزینه های مردم برای خرید فرش به شمار می روند. اگر بخواهیم از محبوبیت فرش های دستباف کاشان بیشتر بگوییم باید به استفاده از فرش دستباف کاشان در بسیاری از موزه های بین المللی اشاره کنیم و همچنین چند وقت پیش بود که استفاده از قالی کاشان در منزل سناتور آمریکایی، برنی سندرز خبرساز شده بود.

انواع فرش دستباف کاشان

حالا که با محبوبیت قالی دستباف کاشان در ایران و جهان به صورت نسبی آشنا شدید، بهتر است به سراغ معرفی انواع فرش دستباف کاشان برویم.

معرفی انواع فرش دستباف کاشان

انواع فرش دستباف کاشان که در بازار موجود هستند را بر اساس انواع ابعاد، انواع طرح ها، انواع رنگ و انواع مواد اولیه برای شما نام برده خواهد شد.

 • انواع قالی کاشان از نظر ابعاد و اشکال

رایج ترین نوع تولید فرش دستباف در کاشان در اشکال هندسی مستطیل است. به علت سخت تر بودن تولید فرش های گرد و بیضی، کمتر محصولات فرش دستباف کاشان را با اشکالی غیر از مشتطیل خواهیم دید.

از نظر ابعاد هم رایج ترین قالی های دستباف کاشان در ابعاد ۶، ۹ و ۱۲ متری است. همچنین قالیچه های دستباف کاشان هم در بازار موجود هستند که به ابعاد زیر ۶ متری مثل ابعاد ۴ متری گفته می شود. البته فرش های دستباف با اندازه های ۱۴ متری، ۷ متری، ۱۰ متری و غیره بافته می شود ولی متداول ترین ابعاد برای تولید فرش دستباف در کاشان ابعادی است که در ابتدای این بند ذکر شد.

 • انواع قالی کاشان از نظر جنس مواد اولیه

فرش های دست بافت درجه یک کاشان را می توان بر اساس جنس به چند دسته تقسیم کرد:

 • فرش های دست بافت تمام پشم :
  فرش های دستبافتی که پرز ، تار و پود آن تماما از جنس پشم است . این نوع از قالی دستبافت کاشان به دلیل این که از جنس پشم می باشند درشت بافته می شوند . فرش خرسک که جزء کلفت ترین فرش ها می باشد از پشم بافته می شود و جزء این دسته محسوب می شود . فرش های دستبافت تمام پشم دارای مزایای از قبیل برگشت پذیری پرزها ، مقاوم بودن ، قدرت بالای جذب رطوبت ، بادوام بودن و غیره می باشد . این نوع از فرش های دستبافت سنگین و ارزان است .

 

 • فرش دستبافت چله پشم :
  از انواع فرش دستباف کاشان می توان به نوعی ازفرش دستباف که چله های آن فقط از جنس پشم است اشاره کرد .منظور از چله فرش، همان نخ هایی است که تار فرش را تشکیل می دهد. اگر بخواهیم ریزتر و دقیق تر این مطلب را برای شما توضیح دهیم، باید گفت که نخ های فرش دستباف به ۳ دسته نخ خاب، نخ تار و نخ پود تقسیم بندی می شوند. نخ خاب همان نخی است که با دست کشیدن روی فرش آن را لمس خواهید کرد. نخ تار هم نخ های عمودی بر نخ پود فرش هستند که البته باریک تر نخ پود به شمار می روند. فرش دستباف چله ابریشم کاشان، یعنی فرش دستبافی که نخ تار آن از ابریشم باشد.

 

 • فرش دستبافت تمام ابریشم :
  فرش های دستبافتیکه پرز و تار و پود آن از جنش ابریشم می باشد این نوع از فرش های دستبافت بسیار ریز بافت هستند و  دارای ارزش هنری بسیار زیادی و همچنین داری قیمت بالایی می باشند . فرش های دستبافت ابریشمی برخلاف ظاهر ظریف و نرم و نازکشان در برابر لکه ها بسیار مقاوم می باشند . یعنی اگر نوشابه ، چایی ، آب و یا هر نوع نوشیدنی دیگری بر روی آن ها ریخته شود لازم نیست نگران شوید و فقط کافی است که آن لکه را با یک دستمال مرطوب و مقداری شامپو تمیز کنید تا لکه از بین برود .فرش های دستباف ابریشم، می توانند تا سال های سال برای شما باقی بمانند و بدون مشکل دوام بیاورند، به این شرط که شما بتوانید به خوبی از آنها محافظت کنید. فرش دستباف تمام ابریشم کاشان در برابر نور خورشید، گرما، حرارت مستقیم آسیب نمی بیند، اما رطوبت و بید می تواند عامل مهمی برای تخریب بافت فرش باشد.

انواع فرش دستباف ابریشم کاشان

 

 • فرش دستبافت کف ابریشم :
  فرش های دستبافتیکه چله های آن از ابریشم و گلها از کرک است و تمام زمینه آن از ابریشم می باشد .

 

 • فرش های دست بافت گل ابریشم :
  فرش های دستبافت گل ابریشمدارای چله ابریشم یا پنبه است و گاها و یا برگ های آن از ابریشم می باشد و ما بقی پرزها آن از کرک یا پشم است . این نوع از فرش های دستبافت دارای قیمت کمتری نسبت به فرش دستبافت تمام ابریشم است .

توصیه می کنیم حتما بخوانید: مشخصات فرش دستباف کاشان

 • انواع فرش کاشان از نظر طرح

فرش های دستباف کاشان از نظر طرح در انواع متفاوتی دیده می شوند:

  • طرح ترنج لوزی شکل

یکی از معروف ترین طرح های فرش دستباف کاشان که مورد استقیال قرار گرفته است، فرش دستباف با طرح لچک و ترنج است. این فرش ها که معمولا به رنگ لاکی و کرم در بازار یافت می شود و دارای حاشیه سرمه ای هستند، ترنجی به شکل یک لوزی با دو کلاله در بالا و پایینشان دارند.

  • طرح ترنج دایره ای شکل

نوع دیگر از فرش های دستباف کاشان که در بازار هم دیده می شود، فرش هایی با ترنج گرد می باشد که به صورت پشم یا گل ابریشم تولید می شوند.

  • طرح های مینیاتوری

علاوه بر طرح های باستانی لچک و ترنج، طرح های مینیاتوری نیز در انواع فرش دستباف کاشان دیده می شود. طرح هایی مثل شکارگاه، حافظ، باغ ارم، باغ بهشت و غیره از طرح هایی هستند که نقشه آن با طرح های مینیاتوری طراحی شده است.

انواع طرح های فرش دستباف کاشان

 • انواع فرش کاشان از نظر رنگ

معروف ترین رنگ هایی که می توان در فرش دستباف کاشان دید، عبارتند از:

  • لاکی حاشیه سرمه ای

همانطور که در پاراگراف قبلی هم به آن اشاره کردیم، فرش لاکی از معروف ترین فرش های دستباف کاشان به شمار می رود. حاشیه، لچک و ترنج فرش های لاکی به رنگ سرمه ای دیده می شوند.

  • کرم حاشیه قرمز

از دیگر رنگبندی های معروف فرش دستباف در کاشان، رنگ بندی کرم با حاشیه لاکی (قرمز) است. در این فرش ها حاشیه و ترنج به رنگ قرمز دیده می شود.

  • بوم کرم

سومین رنگبندی مورد علاقه تولیدکنندگان فرش کاشان، رنگبندی زمینه کرم است. از این فرش ها زیاد در بازار پیدا می شود و شما می توانید از کلکسیون فرش های دستباف کرم کاشان دیدن فرمایید.

 • انواع فرش از نظر تعداد رج

منظور از تعداد رج، تعداد گره هایی است که در ۷ سانتی متر از عرض فرش دستباف دیده می شود. طبیعتا هرچه تعداد گره ها بیشتر باشد، تعداد رج بیشتر است و فرش مرغوب تری خواهیم داشت. فرش های دستباف کاشان معمولا در تعداد رج پایین بافته می شوند.

  • فرش دستباف ۳۰ رج کاشان

یکی از انواع فرش های کاشان که قیمت کمتری نسبت به بقیه دارد، فرش دستباف ۳۰ رج است. یعنی در هر ۷ سانتی متر از عرض این فرش ۳۰ گره دیده می شود. نقشه این فرش با استفاده از گل های درشت طراحی شده است.

  • فرش دستباف ۴۰ رج کاشان

از دیگر فرش هایی که از نظر تعداد رج در کاشان زیاد بافته می شود، فرش دستباف ۴۰ رج است که طراحی آن بسیار نزیدک به فرش های ۳۰ رج است.

  • فرش دستباف ۵۰ رج کاشان

فرش دستباف ۵۰ رج کاشان نسبت به دو فرش اولی که به آن اشاره کردیم، کمتر بافته می شود، دلیل آن هم قیمت بالا است و هم اینکه مدت زمان بیشتری باید برای بافت آن در نظر گرفته شود.

  • فرش دستباف ۷۰ رج کاشان

مرغوب ترین و کمیاب ترین فرش های دستباف در کاشان، فرش های دستباف ۷۰ رج هستند. این فرش ها معمولا به صورت تمام ابریشم یا گل ابریمش بافته می شوند و قیمت بسیار بالایی نسبت به سایر فرش های دستباف کاشان دارند.

 

 

2 thoughts on “انواع فرش دستباف کاشان

 • فوریه 22, 2021 در t 4:31 ق.ظ
  Permalink

  سلام وقت بخیر، قیمت فرش دستباف کاشان تمام ابریشم چند است؟

  پاسخ دادن
  • فوریه 22, 2021 در t 4:32 ق.ظ
   Permalink

   با عرض سلام وقت بخیر خدمت شما دوست عزیز، لطفا برای دریافت اطلاعات کامل با شماره تماس ۰۹۱۳۰۳۵۵۴۴۳ تماس بگیرید. ما سعی می کنیم از قیمت های روز فرش های ابریشم دستباف کاشان شما را مطلع کنیم❤💖

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *