راهنمای خرید فرش ماشینی خوب

انتخاب و خرید فرش ماشینی به علت اهمیت کیفیت در دوام و تنوع طرح و رنگ ، امری بسیار مهم است که نیازمند دقت و توجه بالا است . رعایت برخی از نکات و فاکتور‌ها می تواند به عنوان راهنمای خرید فرش ماشینی به خریداران در انتخاب محصولی مناسب و با کیفیت کمک کند .
در این مقاله به بررسی فاکتور های مهم خرید فرش ماشینی جهت راهنمایی خریداران در زمینه خرید فرش ماشینی پرداخته ایم . انواع مختلف روش های خرید ، انواع و اقسام فرش ها در طرح ها و کیفیت های مختلف ، تنوع فروشگاه ها و برند ها همه و همه موجب سردرگمی و سختی خرید خواهد شد . این نوشتار با ارائه اطلاعاتی کامل ، سعی در آسان تر نمودن خرید فرش ماشینی دارد .
راهنمای خرید فرش ماشینی خوب
در حال حاضر فرش ماشینیی خوب به فرشی گفته می شود که در وهله اول در تولید آن از الیاف مقاوم استفاده شده باشد . الیاف اکرولیک هیت ست یه عنوان بهترین الیاف موجود و بسیار شبیه به پشم بوده و به فرش ، نرمی خاصی می دهند . فرش های بافته شده از الیاف اکریلیک نسبت به فرش های بافته شده توسط سایر الیاف ها از دوام ، مقاومت و ماندگاری بالا تری برخوردار هستند .
فرش اکریلیک مقاوم است ، چرا که بر اثر رطوبت و یا شست و شوی زیاد آسیب نمی بیند ، در برابر نور آفتاب رنگ نباخته و چندان تغییری نمی‌ نماید . بعد از شست و شو ، آب نمی‌رود و تغییر سایز نمی دهد . اما فرش هایی که از اکرولیک خالص تهیه شده باشند کم بوده و عموما در تولید فرش ماشینی از الیاف ترکیبی استفاده می شود . الیافی که ترکیبی از نخ های اکریلیک ، پلی استر و پلی پروپلین هستند . به هر میزان که درصد اکریلیک کم تر شود ، خوب بودن فرش و کیفیت محصول کم تر خواهد شد .
می توان چنین اذعان داشت که هر چه در صد پلی پروپیلن و پلی استر به کار رفته شده بیشتر باشد ، ماندگاری و دوام فرش کم تر شده و در عین حال فرش ، ارزان تر خواهد بود . ناگفته نماند قابلیت جذب بالای آلودگی به عنوان یکی از عیوب فرش‌های غیر اکرولیک خالص ، تلقی می شود . جهت فهم اصالت فرش‌های اکریلیک دقت نمایید که این محصولات بدون پرز هستند یعنی تمام پرزدهی آن ها در روز های اولیه به اتمام می رسد اگر پس از یکی دو ماه همچنان فرش در حال پرزدهی باشد ، باید به اصالت و کیفیت الیاف آن شک کرد .
یکی از آیتم های مورد توجه در زمان خرید فرش ماشینی ، توجه به دو عامل مهم شانه و تراکم است . شایان ذکر است که  به تعداد گره‌های موجود در هر متر عرض فرش ، شانه و به تعداد گره های موجود در هر متر طول فرش ، تراکم گفته می ‌شود .
شانه و تراکم علاوه بر تعیین ظرافت بافت ، در استحکام فرش نقش دارد ؛ چراکه گره های موجود ، نقطه اتصال نخ های خاب به نخ های تار و پود هستند . اصولا هر چه شانه و تراکم بیشتر باشد فرش ، مرغوب تر و بهتر خواهد بود اما این مورد کاملا به کاربرد فرش بستگی دارد . برای مثال فرش های با شانه و تراکم بالا برای مکان هایی مانند آشپزخانه ، جلو درب ورودی ، راه رو ها ، جلو درب سرویس بهداشتی و حمام مناسب نیستند و  همچنین فرش های با شانه و تراکم پایین برای قسمت مهمان پذیر خانه و فضاهای لوکس انتخاب خوبی نخواهند بود .
چه فاکتور‌ هایی در زمان خرید و انتخاب فرش ماشینی خوب اهمیت دارد ؟
مهم ترین عامل در نظر گرفتن کاربرد فرش است . انتخاب فرش ماشینی خوب ، متناسب با فضا و کارکرد باید باشد . برای انتخاب بهترین فرش ماشینی ، باید نوع اتاق و محیط را در نظر گرفت . به عنوان مثال ، فرش خوب برای اتاق خواب با فرش خوب برای آشپزخانه با فرش خوب برای پذیرایی از نظر جنس و کیفیت و طرح و نگاره متفاوت خواهد بود .
شرکت فرش اصل ، فرش لوکس را برای پذیرایی پشنهاد می کند . این محصولات ، که با شانه و تراکم بالا و با الیاف طبیعی بامبو بافته می شوند ، بسیار ظریف و ریز بافت هستند .
توجه به سبک زندگی مورد دیگری است که  در زمان خرید فرش ماشینی باید مورد توجه قرار گیرد . در نظر گرفتن تعداد فرزندان ، در نظر گرفتن داشتن افراد خاص در منزل ، توجه به اینکه آیا خانه پر رفت و آمد است یا خیر و … می تواند در انتخاب ، مانند راهنمای خرید فرش ماشینی عمل نماید . برای مثال اگر سبک زندگی به گونه ای است که ایجاد لکه و آلودگی بر سطح فرش زیاد است ، بهتر است از طرح ‌ها و نقوش شلوغ و تیره کمک گرفته شود تا با پوشاندن آلودگی و لکه ، نگران دشواری های شست و شو نباشیم .
فرش‌هایی که نگاره های بسیار اندکی دارند یا تک رنگ هستند و رنگ زمینه آن ها تیره است مانند آبی نفتی ، مشکی ، سرمه ای یا قهوه‌ای در نشان دادن لکه های روشن و دوده ‌ها به خوبی عمل می نمایند . از همین رو اگر فضا مورد گرد و غبار یا حمله دوده و … است نباید از فرش های با رنگ زمینه تیره استفاده شود . برای چنین مکان هایی فرش‌هایی که دارای رنگ‌ های روشن هستند فرش های خوبی محسوب می شوند . رنگ هایی مانند سفید و کرم ، لکه ها را محو نموده و نشان نمی دهند .
مورد دیگری که به عنوان راهنمای خرید فرش ماشینی اهمیت دارد ، در نظر گرفتن  محیط داخلی خانه است . اینکه چه رنگ هایی در دیوار ، کف پوش و مبلمان و پرده بکار رفته است در انتخاب فرش خوب حائز اهمیت است . لازم است ابتدا هارمونی رنگ ها و اصول زیبایی شناختی را در نظر گرفته سپس رنگ و طرح فرش را انتخاب کنید .
مورد مهم دیگر در راهنمایی جهت خرید فرش ماشینی ، ابعاد فرش است . ابعاد فرش نباید به گونه ای باشد که کل فضا را پوشش دهد . اگر فضای کوچکی دارید و تمایل به بزرگ تر نشان دادن آن دارید بهتر است فرش به رنگ روشن انتخاب کنید ، ابعاد فرش طوری باشد که لبه فرش تا دیوار به میزان چند سانت فاصله داشته باشد .
توجه به برچسب پشت فرش به عنوان شناسنامه بهترین راهنمای خرید فرش ماشینی خواهد بود .
در نهایت لازم است بدانیم که خرید فرش ماشینی از کارخانه ، وب سایت های رسمی و فروشگاه های معتبر با ارائه مشورت از سوی متخصصین به عنوان راهنمای خرید فرش ماشینی همراه خواهد بود ، پس در انتخاب فروشگاه دقت نمایید .
مشاورین و مدیران شرکت فرش اصل کاشان ، شما را در خرید بهترین فرش ماشینی راهنمایی می کنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *