ابعاد فرش ماشینی و تاثیر آن در قیمت فرش

استفاده از کف پوش از قدیم کاربرد داشته است . استفاده از برگ و پوست حیوانات آن هنگام که انسان های اولیه زندگی می کرده اند گواهی بر این ادعا ست . مدتی گذشت تا فرش و قالی به عنوان برترین کف پوش انتخاب و مورد استفاده قرار گرفت . رفته رفته شکل و شمایل فرش ها تغییر یافته و انواع و اقسام فرش ها در سایز ها و ابعاد گوناگون بافته شد .
شرکت فرش اصل تونسته است فرش ماشینی کاشان را در ابعاد و اندازه های مختلف تولید و روانه بازار کند .
با گسترش شهرنشینی و آپارتمان نشینی شاهد آن بودیم که ابعاد فرش های ماشینی کوچک تر شد . سیر تاریخی فرش ها نشان می دهد که تقاضا برای فرش های ماشینی بزرگ در گذشته رواج بیشتری داشته است اما امروزه عمدتا خرید فرش های ۹ متری و فرش های ۶ متری کاشان بیشتر می باشند .
ابعاد فرش های ماشینی کاشان
محصولات ماشینی در ابعاد استاندارد و غیر استاندارد تولید می شوند ؛ از فرش هایی با اندازه های روپشتی و پادری گرفته تا ابعاد و اندازه هایی که برای مکان های عمومی مانند مساجد ، زیارتگاه ها ، سالن های کنفرانس و نمایش و … مناسب هستند . ابعاد و اندازه فرش ماشینی در تعیین کاربرد ان بی تأثیر نیست . برای مثال عمدتا فرش های بزرگ پارچه کاشان که در کیفیت  و دوام بی نظیر هستند برای مکان های عمومی که رفت و آمد زیاد است مورد استفاده قرار می گیرند و فرش های کوچک تر برای خانه ها مناسب هستند .
از همین رو تولید کنندگان ابعاد را در میزان شانه و تراکم هم لحاظ کرده اند . برای نمونه فرش های ۶ متر و ۹ متر و ۱۲ متر کاشان که اندازه و ابعاد استاندارد هستند ، در شانه و تراکم های مختلف از ۷۰۰ شانه تا ۱۲۰۰ شانه تولید می شوند اما فرش های بزرگ پارچه در شانه ۵۰۰ و ۷۰۰ تولید می شوند چراکه فرش های بزرگ پارچه در شانه و تراکم بالا کابردی نیست . از طرف دیگر ابعاد فرش ماشینی در تعیین قیمت هم بی تأثیر نیست چراکه سایز فرش مستقیما با مواد اولیه مورد استفاده در ارتباط است .

انواع فرش های ماشینی بر اساس ابعاد
در اصول زیبایی شناسی می بینیم که پوشاندن تمام خانه با فرش کار صحیحی نیست و باز بودن و داشتن فاصله بین دیوار و لبه های فرش بر زیبایی می افزاید . انتخاب ابعاد و اندازه صحیح به میزان زیادی در دکور موثر بوده و زینت فضا را تکمیل می کند .
اندازه های اصلی فرش ماشینی :
همانطور که در ادامه خواهیم دید ، اندازه هایی که اندازه اصلی فرش های ماشینی نام دارند شامل فرش ماشینی ۶ متری ( ۲ * ۳ ) ، فرش ماشینی ۹ متری ( ۳٫۵ * ۲٫۵ ) و فرش ماشینی ۱۲ متری ( ۴ * ۳ ) ارائه می شود و ۱٫۵ * ۲٫۲۵ متری ، ۱٫۵ * ۱ متری ، ۲ * ۱ متری ، ۳ * ۱ متری و ۴ * ۱ متری هستند که شرکت فرش اصل کاشان تمامی این ابعاد را در بهترین کیفیت و زیباترین طرح ها ارائه می دهد .
اندازه های فرعی فرش ماشینی :
مورد دیگر اندازه های فرعی است که شامل قالیچه ها ، فرش های گرد و بیضی ، فرش های پادری ، کناره ها ، روپشتی و … می باشد . این فرش ها هر کدام اندازه هایی خاص دارند . به علت عدم اندازه واحد تحت عنوان اندازه های فرعی شناخته می شوند .
۱- قالی : معروف ترین فرش ماشینی ، قالی ها هستند . قالی به آن دسته از محصولاتی گفته می شود که دارای مساحت ۶ متر و یا بیشتر هستند . ابعاد رایج قالی ها بدین شرح است : ۲×۳، ۵/۲×۵/۳، ۳×۴، ۵/۳×۵، ۴×۶، ۵×۷، ۶×۱۰ متر و… .
۲- قالیچه : از نظر مساحت و اندازه پس از قالی ، قالیچه است . قالیچه محصولی است به مساحت حداقل ۳ متر مربع که اندازه عرض آن از ۴۰/۱ متر تا ۵۵/۱ و اندازه طول ان از ۲۰/۲ متر تا ۳۵/۲ متر می باشد .
۳- زرع و نیم : فرشی است کوچک تر از قالیچه که عمدتا دارای عرض ۱/۱۵-۱ متر و طولی ۱/۶۵ – ۱/۵۰ متر می باشد .
۴- زرع و چارک : مورد دیگر که از زرع و نیم زرع هم کوچک تر است ، چارک نام دارد . ابعاد این چارک ها به عنوان نوعی فرش ۸۰×۱۳۰ سانتی متر است .
۵- دو ذرع : نوعی فرش که در دسته قالیچه ها قرار دارد . ابعاد دو زرع ۲٫۱*۱٫۳۵ متر است .
۶- پرده ای : اندازه این گونه فرش ها معمولاً ۲/۵×۵/۲ متر است . این نوع محصولات ، فرش هایی هستند که در راهرو ها ، ورودی اتاق های بزرگ و یا سالن ها گسترانده می شوند .
۷-کلگی : ابعاد فرش های کلگی ۵/۱×۳، ۷۰/۱×۳، ۲×۵/۳ متر بوده و بافت این محصول در فرش های ماشینی به چشم نمی خورد .
۸- خرک ، پشتی یا پادری : که کوچک ترین بافته ها هستند و عرض آن ها کم تر از یک متر است .
۹- کناره : نوعی فرش دارای طول زیاد و عرض کم . از کناره ها برای پوشاندن راه رو ها و لبه ها و .. استفاده می شود .
۱۰- پادری : نوعی از پادری ها هم هستند که با داشتن ابعاد ۵۰×۷۰ ، برای پاگرده ها و مواردی مشابه مورد استفاده قرار می گیرند .
۱۱- فرش بیضی و فرش دایره : بافت این محصولات نیازمند مهارت و دستگاه های مخصوص است . فرش های گرد یا فرش های بیضی بر اساس نقشه هایی متفاوت از سایر محصولات بافته شده و در سایز های مختلف از پیش تعیین شده تولید می شوند .
لازم به ذکر است که چه در فرش های دستبافت و چه در فرش های ماشینی وجود اختلاف چند سانتی متری بین بافته با سایز از پیش تعیین شده طبیعی و قابل چشم پوشی است اما اگر اختلاف سایز بیش از چند سانت باشد ، در فرش تحت عنوان عیب لحاظ شده و از درجه و گرید فرش می کاهد .
رابطه قیمت فرش ماشینی با ابعاد
فرش‌های ماشینی با ابعاد مختلف توسط دستگاه های مختلفی تولید می شوند . برخی ابعاد دیگر متداول نیستند مانند ابعاد ۲۴ متر یا ۱۲ متر و برخی ابعاد بسیار پر مخاطب و پر متقاضی هستند مانند فرش های ۹ متر و ۶ متر .
وجود اختلاف قیمت در فرش های کاشان با ابعاد مختلف واضح و منطقی است . این اختلاف قیمت در حالی است که فرش ها در ابعاد مختلف که همگی از جنس نخ خاب اکرولیک هیت ست شده بوده و در داشتن طرح و نقش نیز می توانند مشترک باشند . پس دلیل این اختلاف قیمت در چیست ؟ بی شک یکی از عوامل موثر در تعیین قیمت ، مواد اولیه مصرفی است . مشخص است که هرچه فرش دارای ابعاد بیشتر باشد ، نیازمند مواد اولیه بیشتری هم خواهد بود . حال آنکه موارد موثر بر تعیین قیمت شامل : جنس مواد اولیه ، میزان مواد اولیه مصرفی ، دستگاه بافت ، نقشه و نگاره ، شانه و تراکم ، روش عرضه ، برند و … می باشد . در میان موارد تعیین کننده قیمت برخی از موارد مانند دستگاه بافت ، نیروی بکار رفته در بافت ، زمان صرف شده جهت تولید و … که در تعیین قیمت اثر گذار هستند عامل اصلی اختلاف قیمت در محصولات مورد بحث مقاله می باشند .
با این حال می توان فرش های ماشینی در ابعاد مختلف را به قیمت ارزان و مطلوب از فروشگاه فرش اصل خریداری نمود . کافی است روش خرید را از نوع مستقیم انتخاب نماییم تا با کوتاه شدن هرچه بیشتر مسیر عرضه از مقرون به صرفه بودن و قیمت ارزان فروشگاه های اینترنتی بهره مند شویم . در فروشگاه اینترنتی فرش اصل علاوه بر اندازه های موجود می توانید فرش با اندازه و ابعاد دلخواه خود را سفارش دهید .
ابعاد سفارشی فرش ماشینی
برای فرش ماشینی از نوع سفارشی هم ابعاد خاصی وجود دارد . شما طرح و نگاره مورد نظر را انتخاب کرده و در فروشگاه اینترنتی فرش اصل  ، ابعاد فرش را از قالیچه گرفته تا ابعاد بسیار بزرگ سفارش دهید . این شرکت ، توان تولید فرش های نامتقارن را نیز دارد . از آنجایی که ابعاد سفارشی فرش سایز ها و ابعادی هستند که در بازار یافت نشده و در بین محصولات موجود تولید کننده وجود ندارند ، ابعاد فرش های سفارشی شامل موارد زیر است :
فرش های ماشینی ۴ متر ، فرش های ماشینی ۱۵ متر ، فرش های ماشینی ۱۸ متر ، فرش های ماشینی ۲۰ متر ،  فرش های ماشینی ۲۴ متر و … . سفارش می تواند در هر نقشه ، شانه و تراکمی انجام گیرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *