فرش ماشینی از کجا بخرم ؟

بسیاری از افرادی که در شهرهایی زندگی می کنند که در آن شهر ،  تولیدات فرش ماشینی انجام نمی شود ، این سوال را می کنند که فرش ماشینی را از کدام شهر بخرم ؟
کارخانجات و تولید کنندگان بسیاری در برخی از شهرهای ایران وجود دارند که محصولاتی متفاوت تولید می کنند . فرش کاشان و فرش مشهد از محصولات محبوب هموطنان ایرانی می باشد . صادرات فرش ماشینی از شهرهایی مثل کاشان ، مشهد ، تبریز و اصفهان انجام می شود . ولی بسیاری از افراد سودجو هستند که با ایجاد این تفکر غلط ، که فرش ماشینی کاشان جزء محصولات درجه دو است ، سعی کرده اند ، تا مشتریان را به سمت خود روانه کنند . در صورتی که فرش ماشینی کاشان زبانزد تمام جهان است و سالانه میلیون ها توریست داخلی و خارجی برای خرید فرش کاشان ، به این شهر تاریخی سفر می کند و در کنار تجارت ، سیاحت هم می کنند .
فرش ماشینی کاشان
چرا به کاشان ، عنوان پایتخت فرش ، نهاده اند ؟ در صورتی که در سراسر ایران ، شهرهایی هستند که تولید کننده انواع فرش ماشینی هستند ولی چرا این عنوان ، بر شهر کاشان ، نهاده شد ؟
کاشان ، در بردارنده ی ۵ شهرک صنعتی از جمله شهرک صنعتی نوش آباد ، شهرک صنعتی سلیمان صباحی ، شهرک آران و بیدگل ، شهرک راوند ، شهرک امیرکبیر و شهرک جعفر آباد می باشد که بهترین برند فرش در این شهرک ها تولید می شود . در این شهرک ها محصولاتی با برند هایی معتبر تولید و به سراسر جهان عرضه می شود  . اینکه برخی از محصولات کاشان به برند تبدیل شده است ، به خاطر کیفیت بالای محصولات در کنار زیبایی آن هاست . فروش فرش ماشینی کاشان ، به دلایلی زیاد شده است .
در کاشان ، اولین  قالی های دستباف بافته شد که در جهان غوغا به پا کرد . طرح های اصیل ایرانی ، گره های منظم و پی در پی ، استفاده از الیاف پشم طبیعی ، محبوبیت فرش های اصیل ایرانی را بیشتر کرد تا جایی که اروپاییان و آمریکاییان ، از این قالی های دستباف خریداری می کردند و فضای منزلشان را با آن ها طنین انداز می کردند . تولید قالی دستباف در کاشان به بیش از ۷۵۰۰ سال پیش می رسد . تا اینکه رفته رفته ، اولین تولیدات فرش ماشینی انجام شد  و اولین کارخانه تولید فرش ماشینی به نام کارخانه راوند در سال ۵۷ تاسیس شد و فرش های ۳۵۰ شانه با زمینه گلی تولید شد . با پیشرفت صنعت فرش ماشینی ، تولید کنندگان این شهرستان ، با توجه به قیمت بالای قالی های دستباف و با توجه به زیبایی و ظرافت آن ها ، به تولید فرش های دستبافتگونه پرداختند که بسان قالی های دستباف بود . این فرش های زیبای ماشینی ، به دلایلی مورد توجه همه خریداران قرار گرفت :
• تولید کنندگان ، به دلیل کیفیت بالای پشم طبیعی در قالی های دستباف ، سعی کردند تا محصولات را با الیافی ببافند که شبیه پشم طبیعی باشد . الیاف آکریلیک ، بهترین جایگزین پشم است که فرش هایی که با الیاف آکریلیک ، تولید می شود ، بسیار مقاوم ، باکیفیت و زیبا می باشد . بیشتر فرش های ماشینی کاشان ، بافته شده با الیاف آکریلیک است . محصولات پلی استر ، زیبایی و مقاومت فرش های آکریلیک را ندارند و پرزدهی زیادی دارند و آلرژی زا هستند .
• طراحان ، به دلیل طرح های بسیار زیبا و اصیلی که در قالی های دستباف به کار برده شده بود و نمایانگر فرهنگ اصیل ایرانی بود ، در فرش های ماشینی به کار بردند و توانستد مشتریان خوش ذوق ایرانی و جهان را ، به سمت خود روانه کنند . طرح های فرش کاشان ، معروف است . طرح ترنج مرکزی با لچک و حاشیه ، طرح افشان ، طرح شکارگاه ، طرح خشتی از طرح های معروف بافته شده در فرش کاشان می باشد که این طرح ها از قالی های دستباف ، الهام گرفته شده است .
• تولید فرش های دستبافتگونه با بالا بردن شانه و تراکم ، موجب محبوبیت فرش های ماشینی کاشان شد . تولیدکنندگان با وارد کردن دستگاه های مجهز و مدرن ، به تولید محصولات با شانه و تراکم بالا پرداختند و توانستند نیاز آن دسته از هموطنانی که به زیبایی فرش ماشینی اهمیت می دادند ، پاسخ دهد . در محصولات با شانه و تراکم بالا ، تعداد گره ها بالاست و فرش ماشینی ، ریز بافت تر و ظریف تر و منسجم تر می شود و بدین ترتیب کاشان ، تولید کننده فرش های باکیفیت و ریزبافت شد . علاقه مندان به قالی های دستباف ، به دلیل قیمت بالای آن ، به سمت این محصولات روی آوردند و توانستند زیبایی را به خانه خود ، هدیه کنند .
انواع فرش ماشینی کاشان
فرش های ۵۰۰ شانه : این محصولات به صورت شانه ۵۰۰ و تراکم  ۱۰۰۰ تولید می شوند و برای آن دسته از کسانی که به دنبال فرش ارزان هستند ، مناسب می باشد . الیاف بافت نخ خاب این محصولات ، صدردرصد آکریلیک است و بسیار باکیفیت هستند و برای مکان هایی که خریدار قصد صرف هزینه بسیاری ندارد ، از جمله خوابگاه ها ، مساجد ، راهروها مناسب است .
فرش های ۷۰۰ شانه : این محصولات که با شانه ۷۰۰ و تراکم ۲۵۵۰ است . کیفیت بالا و ضخامت عالی و قیمت مناسب آن ، این فرش های ماشینی را جزء دسته پرفروش ها قرار داده است . فرش های ۷۰۰ شانه ، برای اتاق نشیمن بسیار مناسب می باشد . به دلیل تقاضای بالا در خرید این محصولات ، تولید کنندگان شهرستان کاشان ، جدیدترین طرح ها و نقشه ها را به صورت ۷۰۰ شانه می بافند تا خریداران بتوانند محصولی زیبا و باکیفیت را خریداری کنند .
فرش ۱۰۰۰ شانه : این محصولات که هم از ضخامت و کیفیت محصولات ۷۰۰ شانه برخوردار است و هم از ظرافت و زیبایی محصولات ۱۲۰۰ شانه . این محصولات به دلیل شانه ۱۰۰۰ و تراکم ۳۰۰۰ ، زیبایی و ریز نقشی فوق العاده ای دارد و جز محصولات دستبافتگونه محسوب می شود .
فرش ۱۲۰۰ شانه : شلوغ ترین و ظریف ترین نقشه ها و طرح ها را به صورت ۱۲۰۰ و تراکم ۳۶۰۰ می بافند . این فرش های متراکم ، بسیار ظریف و توپر هستند به گونه ای که بیننده آن را همانند قالی دستباف می پندارد . استفاده از این فرش های لوکس ماشینی در دکوراسیون غوغا به پا می کند . به علاقه مندان قالی های دستباف توصیه می شود که از فرش های ۱۲۰۰ شانه کاشان بهره مند شوند . شرکت فرش اصل در بافت نخ خاب این محصولات ، از الیاف آکریلیک و الیاف طبیعی بامبو استفاده می کند .
از کجا فرش بخرم ؟
با این توضیحات داده شده ، می توان عنوان فرش درجه یک را بر محصولات تولید شده در منطقه کاشان نهاد . ولی در کاشان نیز برخی تولید کنندگان سودجویی وجود دارند که فرش های بی کیفیت را تولید می کنند و عنوان زیبای کاشان را بر آن می نهند . خریدارانی که به دنبال خرید فرش ماشینی کاشان هستند توصیه می شود که از فروشندگان معتبر خریداری کنند و توجه کنند که تمامی محصولات دارای برچسب حاوی اطلاعات و آرم شرکت باشد . اگر از کاشان دور هستید و طرح زیبای فرش کاشان در دنیای بی کران اینترنت نظر شما را به خود جلب کرده است ، از فروشگاه های آنلاینی که دارای نماد اعتماد است ، خرید کنید . خرید آنلاین فرش ، یک خرید بی واسطه است و به قیمت درب کارخانه عرضه می شود .
شرکت فرش اصل کاشان ، تولید و عرضه کننده بهترین فرش دستباف و ماشینی کاشان می باشد که توانسته است با عرضه محصولات باکیفیت ، رزومه بسیار خوبی در میان تولید کنندگان داشته باشد . این شرکت به دلیل تقاضای بسیار خریداران از شهرهای مختلف ، فروش آنلاین فرش ماشینی را در کنار فروش حضوری قرار داد و در فروش حضوری و فروش آنلاین ، ارتباط مشتری با کارخانه است و تمامی محصولات به قیمت درب کارخانه فروخته می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *