تابلو فرش دستباف

قالی ، برای ایرانیان ، بسیار ارزشمند است و از آن استفاده های مختلف می کنند . قالی دستباف ، یک اثر هنری تلقی می شود و با گذر زمان ، از ارزش آن کاسته نمی شود و یک سرمایه محسوب می شود .  ایرانیان ، در گذشته به این فکر افتادند که علاوه بر اینکه از فرش ، به عنوان کف پوش استفاده کنند ، یک اثر هنری که جنبه تزیینی دارد را خلق کنند . آن ها ، به بافتن قالی در اندازه های کوچک ، با طرح های بسیار  زیبا اقدام کردند . آن ها ، فرش هایی را تولید کردند که دارای نقش ها و طرح های با شکوه و زیبایی بود و آن ها را به دیوار ها نصب کردند و خانه هایشان را با آن زینت بخشیدند . تابلو واژه ای فرانسوی می باشد که در اصل چشم اندازه و یا منظره ای مانند تصویر و عکس را توصیف می کند . تابلو فرش های دستباف دارای اندازه های  ۳۵*۵۰ سانتی متر و ۵۰*۶۰ سانتی متر و ۷۰*۱۰۰ سانتی متر و ۸۰*۱۲۰ سانتی متر و ۱۰۰*۱۵۰ سانتی متر و ۲۰۰*۳۰۰ سانتی متر هستند که در بازار موجود می باشند . تابلو فرش دست باف برای اولین بار در استان آذربایجان و در یک شهر کوچک بافته و مورد استفاده قرار گرفت . که نام آن سردرود می باشد . این شهر دارای قدمت سه هزار ساله می باشد و به دلیل قدمت طولانی در تولید و بافت تابلو فرش دستباف به عنوان پایتخت تابلو فرش شناخته شده است . اکثر مردمان این شهر به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم از این راه کسب در آمد می کنند . این اثر نفیس ، در ایران در میراث فرهنگی ملی به ثبت رسیده اند . قدیمی ترین فرش دست بافت که پازیریک نام دارد متعلق به ایران می باشد . و اکنون آن را در موزه سن پترزبورگ نگهدارای می کنند . در تاریخچه فرش ایران تابلو فرش ها تقریبا نو ظهور هستند . این نوع از فرش ها در زمره فرش های ریز بافت قرار می گیرند . تابلو فرش ها را در رجشمار بالا می بافند زیرا تنها با این کار می توان تمامی نقاط و سایه روشن های یک طرح را به خوبی در فرش نشان داد . در تابلو فرش دست بافت از تعداد رنگ زیادی استفاده می کنند به دلیل این که رنگ ها باعث نمایان شدن لطافت در تصویر می شود . برای بافت بهترین تابلو فرش دست باف ایرانی ، باید مراحل زیر طی شود :
• فراهم کردن مواد اولیه مانند نخ پود ، نخ خاب و نخ چله
• فراهم کردن دار و ابزار های مورد نیاز
• تهیه و یا آماده کردن نقشه مورد نیاز
• چله کشی بر روی دار
• بافتن ابتدای تابلو فرش که ساده بافی نام دارد
• خواندن نقشه تابلو فرش و یا گره زدن بر روی تار به وسیله ی خامه های رنگی با توجه به خانه های نقشه
• پود کشی و کوبیدن پود
• انجام شیرازه پیچی در کناره های تابلو فرش
• کوبیدن رج و قیچی کردن
• پایین آودن تابلو از روی دار در پایان
. در تابلو فرش ها رجشمار و تعداد رنگ نشانگر کیفیت و مرغوبیت آن ها می باشد  به این معنی که هر چه رجشمار در قالی بالاتر باشد آن فرش دارای کیفیت و مرغوبیت بالاتری خواهد بود .
کیفیت مواد اولیه در بافت تابلو فرش های دست بافت
برای طراحی یک تابلو فرش جزییات زیادی را مورد بررسی قرار می دهند و سپس رسم می کنند . تابلو فرش های دست باف را با ابریشم و كرك و یا ترکیبی از آن ها می بافند . بعضی از تابلو فرش های عشایر را با پشم های زبر می بافند و در آن ها از ابریشم به ندرت استفاده می شود . تابلو فرش های که از ابریشم تمام و یا كرك و ابریشم هستند در داخل کاخ ها ، بنا های حکومتی ، قصرها و خانه های مجلل آویخته می شوند . بر خلاف فرش ها که روی زمین پهن می شوند و به مرور زمان فرسود می شوند . تابلو فرش ها بر دیوار نصب می شوند و به مرور زمان دچار فرسودگی نمی شوند . و در ضمن با گذشت زمان بر قیمت آن ها نیز افزود می شود . تابلو فرش های دست بافت جزء اقلامی می باشند که در حراج های سراسر دنیا یکی از اقلام پر طرافدتر و ثابت هستند که به نمایش گذاشته می شوند . همچنین تابلو فرش ها دارای جایگاه شاخصی در موزه های می باشند .
طرح تابلو فرش دستباف
نقشه و طرح تابلو فرش ها با نقشه و طرح فرش های که روی زمین پهن می شوند کاملا متفاوت می باشد . برای مثال در نقشه و طرح فرش هایی که روی زمین پهن می شوند از نقش و نگار های هندسی ، شاخه های تنیده در هم و با شکوه و لچک و ترج استفاده می شود اما طرح های که در تابلو فرش بکار می رود عبارتند از پرتره ، چهره شخصیت های مهم ، آیات قرآن ، شکارگاه ، حیوانات ، منظره ی چهار فصل و انسان ها . تابلو فرش ها از نظر طرح و نقشه دارای گستردگی زیادی می باشند . از بهترین نقشه های تابلو فرش دستباف می توان به مينياتورهاي آثار استاد فرشچيان اشاره كرد ، آثار ديگر شكارگاه  بهرام گوركن است . دراین نوع طرح با نهایت مهارت و ظرافت واقعه ای را به تصویر کشیده اند که در یکی از شکار های بهرام گور که یکی از پادشان ساسانی می باشد به وقوع پیوسته است ، طرح پرندگان و حیوانات مختلف و خسرو شیرین  از تابلو فرشهاي دستبافت معروف ديگر مي باشد . به صورت کلی می توان تابلو فرش های دست بافت را یک اثر هنری دانست که هنرمند تک تک گره های آن را با دستان خود بافته است . همان گونه که هیچ دو نفر یک شی را به صورت یکسان نمی بینند هیچگاه دو فرش نیز دقیقا مثل هم بافته نمی شوند . حتی اگر بافنده آن ها یک نفر باشد .
خرید تابلو فرش دستباف اینترنتی
شما می توانید برای خرید تابلو فرش دستباف و همچنین خرید تابلو فرش های دست بافت ابریشمی به سایت و یا فروشگاه فرش اصل مراجعه کنید . فروش تابلو فرش دستباف ، شرکت فرش اصل کاشان ، با استخدام بهترین هنرمندان و طراحان خبره ، تابلو فرش دستباف را عرضه می کند . از ویژگی های این اثر هنری شرکت فرش اصل ، استفاده از بهترین الیاف طبیعی می باشد . این شرکت ، برای کسانی که قصد خرید این اثر نفیس و هنری را دارند ولی به هر دلیلی قدرت خرید حضوری را ندارند ، زمینه را برای خرید اینترنتی تابلو فرش دستباف فراهم کرده است . این شرکت ، قدرت بافت تابلو فرش دستباف با طرح ها و رنگ های درخواستی مشتری را نیز دارد . فروش عمده این اثر نفیس ، نیز انجام می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *