کارخانه فرش ماشینی کاشان

در این مقاله میخواهیم به بحث درباره کارخانه فرش ماشینی کاشان بپردازیم، موضوعی که فکر کردیم می تواند برای شما مفید باشد. همچنین گریزی به وضعیت صادرات این محصول زدیم تا شما به صورت کامل با ویژگی ها و اقتصاد فرش های صنعتی کاشان آشنا شوید.

کاشان از قدیم الایام به عنوان یکی از برترین تولیدکنندگان فرش در کشور شناخته می شود. چه فرش دستباف و چه فرش ماشینی کاشان ، از محبوبیت خاصی برخوردار هستند. بافت نفیس ترین قالی های دستباف و به دنبال آن تولید فرش های ماشینی اصل ، جایگاه این شهرستان را به عنوان پایتخت فرش و قالی قرار داده است .

اولین کارخانه فرش ماشینی کاشان در سال های دهه ۵۰ راه اندازی شد و توانست با استفاده از دستگاه های بلژیکی، فرش های ایرانی ماشینی تولید کند. تعداد تولید کنندگان و کارخانجات در آن زمان کم بود اما با گذر زمان ، کارخانه های فرش های ماشینی زیاد شدند .

کم کم با توجه به رشد این صنعت، برندهای نوظهور در تولید به عنوان کارخانه فرش ماشینی کاشان، به بازار تولید فرش آمدند و توانستند به این صنعت کمک کنند تا جایگاه خود را در کشورمان پیدا کند. با گذشت زمان استقبال از فرش های صنعتی هم رشد قابل توجهی داشت. با توجه به این نکات که دست در دست هم دادند، هم اکنون سالانه میلیون ها تخته فرش در کشورمان تولید می شود که علاوه بر اشتغالزایی، توانسته است اقتصاد کاشان و آران و بیدگل را مستقل سازد و همچنین به تقویت اقتصاد کشوری کمک نماید.

مهم ترین ویژگی های محصولات کارخانه فرش ماشینی کاشان

با توجه به اینکه خیلی ها از برتری محصولات کارخانه فرش ماشینی کاشان نسبت به دیگر شهرها صحبت می کنند، بهتر است در این قسمت به صورت تخصصی به معرفی ویژگی های عمده و مهم انواع فرش کاشان بپردازیم. موضوعی که می تواند به بسیاری از مشتریان خرید فرش ماشینی کمک کند تا بتوانند جایگاه این محصولات را درک کنند.

  • کیفیت حرف اول را در تولید فرش کاشان می زند!

با توجه به اینکه تعداد کارخانه های فرش در کاشان تا ۱۰۰۰ واحد هم می رسد، تنها چیزی که می تواند کارخانه های فرش را در رقابت با یکدیگر پیروز کند، تولید فرش های ماشینی با کیفیت است. بدین ترتیب به خاطر رقابت زیاد، فرش های ماشینی کاشان باید با کیفیت تولید شوند تا روی دست تولیدکننده باقی نماند.

  • قیمت فرش کاشان از همه جا ارزان تر است!

همه ایران را که بگردید، فرش ماشینی ارزان تر از فرش های ماشینی کاشان پیدا نخواهید کرد. همانطور که در بند قبلی هم به آن اشاره کردیم، رقابت در تولید فرش در کاشان بسیار بالا است و به همین دلیل کارخانه ها مجبور هستند برای باقی ماندن در کورس رقابت، هم کیفیت را افزایش دهند و هم قیمت را رقابتی کنند. بدین ترتیب، فرش های ماشینی کاشان از همه جا ارزان تر هستند. حالا اگر جایی دیدید که گفتند ارزانی فرش های کاشان به خاطر کیفیت پایین محصولاتش است، بدانید که به هیچ عنوان این مطلب صحت ندارد و فقط توجیه گران بودن فرش در برخی از کارخانه ها است.

همچنین توصیه می کنیم بخوانید: فرش ارزان از کجا بخریم؟

  • در تولید فرش کاشان از بهترین و مجهز ترین دستگاه های بافنده استفاده می شود.

هر چند سال یکبار مقصد جدیدترین و به روز ترین تجهیزات بافندگی کاشان است. چرا که به خاطر صادرات فرش در کاشان، کارخانه های فرش ماشینی کاشان مجبورند از بهترین و مجهزترین دستگاه های بافنده استفاده کنند تا رضایت مشتریان داخلی و خارجی جلب شود. همچنین اولین فرش های ماشینی که با بالاترین شانه و تراکم تولید می شوند، همیشه در کارخانه فرش ماشینی کاشان به تولید می رسند.

  • از الیاف با کیفیت و نانو در مواد اولیه فرش کاشان استفاده می کنند.

بیشتر کارخانه های فرش در کاشان، برای افزایش کیفیت تولیدات و محصولات خود از بهترین الیاف اکریلیک و ابریشم مصنوعی (پلی استر) استفاده می کنند. البته الیاف استفاده شده از بهترین کارخانه های نساجی در آلمان و بلژیک تهیه می شوند و به ایران ارسال می شوند. این الیاف دارای جدیدترین استانداردهای جهانی هستند.

  • نقشه هایی فراتر از یک فرش

پنجمین ویژگی فرش کاشان، ظاهر زیبا و متنوع آن است. در واقع طراحان خلاق زیادی هستند که با ابتکار عمل، اقدام به طراحی نقشه های جدید و تلفیقی می کنند. این نقشه ها به شیوه های مدرن طراحی می شوند و تقریبا می توان گفت کمتر شبیه به هم هستند. حال آنکه در برخی از کارخانه های فرش در دیگر شهرها، از طرح های رایج فرش ماشینی استفاده می کنند.

  • تولید فرش های ریز نقش و ظریف در کارخانه های فرش کاشان

آخرین ویژگی که می توان به آن پرداخت، استفاده از دستگاه های بافنده جدید برای تولید فرش های ماشینی دستباف گونه و ریزبافت است. فرش های ماشینی جدید با بیشترین تراکم تولید می شوند. برای مثال فرش های ۱۲۰۰ شانه که رایج ترین تولیدات فرش کاشان به شمار می رود، ریزبافتی آن مشابه فرش های دستباف بالای ۸۰ رج قم و تبریز است.

البته در کنار تولید محصولات با کیفیت ، برخی افراد سود جویی نیز وجود دارند که به تولید فرش های تقلبی می پردازند و به جای فرش اصل کاشان به فروش می رسانند . توجه به برچسب پشت محصولات که به عنوان شناسنامه فرش تلقی می شود ، امری مهم است . تولید کننده ای موفق است که بتواند با استفاده از الیاف آکریلیک هیت ست شده که جایگزینی بسیار عالی به جای پشم است ، و با استفاده از دستگاه مدرن hcix2 ، بتواند فرش های شبیه دستباف تولید کند. یکی دیگر از دلایل محبوبیت قالی های کاشان ، طرح های اصیل آن است . طرح های سنتی با ترنج و لچک ، طرح افشان ، طرح اسلیمی ، طرح خشتی و طرح شکارگاه از زیباترین فرش های سنتی کاشان می باشد که اقتباس گرفته از قالی های دستباف است . این نگاه های شلوغ ، باید به صورت فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه و فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه تولید می شوند.

کارخانه فرش ماشینی کاشان و صادرات آن به دیگر کشورها

سالانه میلیون ها فرش در کارخانه فرش ماشینی کاشان تولید می شود و به کشورهای دیگر صادر می شود . کارخانه ای در صادرات فرش کاشان موفق می شود که بتواند بهترین فرش ماشینی کاشان را با زیباترین طرح های اصیل ایرانی تولید کند . در گذشته ، آمار صادرات قالی های دستباف بسیار بالا بود ولی با به روی کار آمدن فرش های شبیه دستباف کاشان که از نظر زیبایی بسیار والاتر از قالی های دستباف است ، صادرات فرش ماشینی ایرانی پیشرفت کرد  . کشورهای اروپایی و پیشرفته ، فرش های دستبافتگونه کاشان را و کشورهای جهان سوم از جمله عراق ، پاکستان ، افغانستان ، فرش های ۳۵۰ شانه و ۵۰۰ شانه کاشان را خریداری می کردند . فروش فرش کاشان ، در داخل کشور نیز ، در چند سال اخیر رشد چشمگری داشته است تا اینکه تولید کنندگان این شهرستان ، تصمیم گرفتند تا در کنار فروش حضوری ، فروش اینترنتی فرش ماشینی کاشان را نیز جزء خدمات خود قرار دهند و دسترسی مشتریان را به محصولات کاشان آسان کنند . شرکت فرش اصل یکی از برترین تولید کنندگان قالی دستباف و فرش های ماشینی کاشان است . طرح های اصیل ایرانی ، استفاده از الیاف آکریلیک و بامبو در بافت فرش های ماشینی ، تولید فرش های لوکس برای جهیزیه ، این شرکت را نسبت به کارخانجات دیگر برتر کرده است . شرکت اصل ، زمینه خرید آنلاین فرش ماشینی کاشان را برای مشتریان قرار داده است تا خریداران دیگر شهرها بتوانند از فرش های اصیل کاشان بهره مند شوند .

شرکت فرش اصل ، به دلیل توجه به سلایق دیگر کشورها در طراحی فرش های صادراتی ، شرکت در نمایشگاه های بین المللی و کیفیت بالای محصولاتش ، به یکی از برترین صادر کننده های فرش کاشان تبدیل شده است . این شرکت ، با تولید نفیس ترین قالی های دستباف و تولید فرش های شبیه دستباف ، نظر دیگر کشورها را به خود جلب کرده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *